Alternatif medya örneği olarak Uçan Süpürge web sitesi analizi
Analyze of Ucan Supurge website as an alternative media example
  1. Tez No: 468564
  2. Yazar: MEHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILDIRIM BECERİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Medya, cinsiyete dayalı ayrımcılığı üreten başlıca kurumlardan biri olarak görülmekte olup bu bağlamda ayrımcılıkla mücadelede ele alınması gereken en önemli alanlardan biridir. Medyada var olan cinsiyete dayalı ayrımcılıkla mücadelede çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de kadınların alternatif medyalar oluşturmasıdır. Alternatif medya medyada sesini duyuramayanlara yer veren, kâra odaklanmayan, içerik üreten ile izleyici/okuyucu arasında geleneksel mesafelerin bulunmadığı, üretim sürecinin daha demokratik biçimde gerçekleştiği bir mecradır. İnternet ve yeni iletişim teknolojileri ise alternatif medyaya yeni açılımlar getirerek kısa sürede daha fazla insana ulaşılmasına ve alternatif medyanın daha etkin olmasına yardımcı olmuştur. Bu çalışmada Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nin web sitesi bir alternatif medya örneği olarak ele alınarak medyanın cinsiyetçi yapısına bir alternatif oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. İnceleme neticesinde ortaya çıkan temel bulgular şunlardır; -“Uçan Süpürge Web Sitesi”nin feminist perspektife sahip bir alternatif medya olarak değerlendirilebileceği, - Literatürde var olan feminist ve alternatif medya niteliklerinin çoğunu karşıladığı, - Medyanın cinsiyetçi yapısına bir alternatif oluşturarak medyada cinsiyetçilikle mücadelede önemli bir potansiyel taşıdığı, - Ancak web sitesinin güncellik problemleri vb. çeşitli nedenlerle etkin bir araç olarak varlığını sürdürmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The media is seen as one of the main institutions that produce gender-based discrimination and in this context it is one of the most important areas to be addressed in combating discrimination. There are various methods of combating discrimination based on gender that exist in the media. One of these methods is that creating alternative media by women. Alternative media is a medium in which the traditional distance between the producer and the viewer / reader does not exist, people who can't announce their voice in media find a place, focus is not profit, and the production process is more democratic. As to the Internet and new communication technologies have helped to reach more people in a short time and to make alternative media more effective by bringing new expansions. In this study, the website of Flying Broom Women Communication and Research Association was considered as an alternative media example and the potential as an alternative to the sexist structure of the media was examined. The main findings of the study are as follows; -“Flying Broom Website”can be considered as an alternative media with feminist perspective, - It carries most of the characteristics of feminist and alternative media qualifications which are in the literature, - It has an important potential in combating sexism in the media by creating an alternative to the sexist structure of the media, - The web site does not exist as an effective tool for various reasons such as problem of the up-to-date.