Türkiye'de alternatif kadın medyası
Alternative women's media in turkey
  1. Tez No: 355902
  2. Yazar: SEDA AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN YANIKKAYA ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada alternatif medyanın tarihi ve alternatif kadın medyası araştırılmıştır. Örnek bir alternatif kadın medyası olarak Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi incelenmiştir. Alternatif bir mecra üzerinden kadınların sözlerinin nasıl dolayımlandığı araştırılmış ve bu bağlamda alternatif feminist kamusal alanın bileşenleri tartışılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde alternatif medyanın ne olduğu üzerine başlatılan tartışma, kavrama getirilen farklı yaklaşımlarla çözümlenmeye çalışılmış ve alternatif medyanın hegemonik medyaya yaptığı eleştiriler incelenmiştir. İkinci bölümde alternatif yayıncılık tarihi araştırılmış ve Türkiye'de feminist alternatif medya tarihine bakılmıştır. Üçüncü bölümde kamusal alan kavramından kapsamlı olarak ele alınarak feminist kamusal alan ve bu kamusal alanın önemli bileşenlerinden biri olarak kadın medyasından söz edilmiştir. Araştırmanın son bölümünde alternatif kadın medyası örneği olarak seçilen Uçan Süpürge Derneği'nin internet sitesi incelenmiştir. Dernek çalışanları ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiş, buna ek olarak derneğin internet sitesinde yer alan haberler nicel içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, alternatif kadın medyasının feminist karşıt kamusallığın eylemliliği açısından en önemli mecralardan biri olduğu, kadınların seslerini duyurmalarında sorunlarını tartışmalarında ve sorunlarına çözüm bulmalarında etkin bir rol oynadığı ve yalnızca yayınlarıyla değil; düzenledikleri eğitim programları, yürüttükleri projeler, kadın filmleri festivalleri, seminerler yoluyla ve sosyal medyayı etkin kullanımlarıyla feminist örgütlenmeyi ve kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirici, kadın odaklı habercilik anlayışıyla alternatif içerik üretici, kadınların haber yapım-yazım süreçlerine dahil etmesiyle de katılımcı özellikler gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the history of media and the alternative media of women have been researched. As an exemplary media of women, Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesi (Flying Broom Association Women News Site) has been examined. It has been researched how the words said by women are mediated over an alternative channel and in this respect the components of the alternative feminist public sphere have been discussed. In the first chapter of the research, the arguments on what alternative media are to be settled by different approaches to the concept and the alternative media's criticism to hegemonic media is examined. In the second chapter, alternative publishing history is examined and Feminist alternative media history in Turkey is viewed. In the third chapter, the concept of public sphere is extensively discussed; and public sphere of feminists and women's media as one of the important components of this public sphere are spoken about. At the last chapter of the research, the website of Uçan Süpürge Derneği (Flying Broom Association), chosen as the example of alternative women's media, is analyzed. In addition to the comprehensively incurred interviews with the employees of the association, the news in the website of the association is examined by quantitative content analyze method. In the light of the findings, it has been confirmed that alternative women's media is one of the channels in terms of the activity of the feminist counter-publics and it plays an effective role in enabling women to discuss their problems and to find solutions to their problems; and that it shows driver features for feminist organizations and the solidarity among women not only by their publications but also by means of the educational programs, conducted projects, women's film festivals, seminars and the active use of social media; productive feature for alternative content by the woman-oriented journalism approach; and participative features by incorporating women into news finding-writing processes.