Karşıt kamusallık ve yeni medya: Radikal alternatif medya örneği olarak Ötekilerin Postası
Counter publicity and new media: Otekilerin Postasi as an example of radical alternative media
  1. Tez No: 468574
  2. Yazar: HİKMET DERYA ÇATAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kamusal alan toplumsal hareketlerin mücadelesi sonucu genişleyen iletişimsel bir uzamdır. Farklı toplumsal gruplar bu alana katılarak kendilerini temsil etme ve karar alma mekanizmalarına katılma şansı bulurlar. Kamusal alana katılım yalnızca formel siyaset aracılığıyla değil toplumsal anlam üretimine katkı yapan iletişim süreçleri aracılığıyla da gerçekleşmektedir. Kamusal alan, farklı büyüklüklerdeki çoklu kamulardan oluşmaktadır. Bu kamular hegemonik veya karşı hegemonik olabileceği gibi, birbirlerinden keskin sınırlarla ayrılmazlar. Toplumdaki bireyler birden fazla kamusallığın öznesi olabilir. Kamuların birbiriyle diyaloğa girebilmesi ve kanaat ve bilgilerin paylaşılabilmesi için medya önemli bir ortamdır. Radikal medya, toplumsal hareketler medyası ve madun kamuların temsil edilebildiği bir tür olarak karşıt kamusallığı inşa etmede önemli bir role sahiptir. Radikal medya toplumsal hareketlerle diyalektik bir ilişki içerisindedir. Yeni medya, radikal medyanın karşı kamusallığı oluşturmadaki amacını kolaylaştırıcı özelliklere sahiptir. Ancak yeni medyanın kamusal alan oluşturmada sınırlılıkları da vardır. Bunlar ticarileşme ve siyasi otoriteyle ilgilidir. Yeni medyada eşitsiz erişim ve katılım konuları kamusal alanın kapsayıcılığını daraltmaktadır. Bununla beraber toplumsal hareketlerin internet kullanımı, radikal alternatif medyanın uyguladığı stratejileri içerebilmekte ve sınırlılıkların bir kısmını aşabilmektedir. Yeni medya, karşıt kamusallığı inşa etme amacı güden radikal medya için bir araç olabilir. Ötekilerin Postası örneğinde, yeni medyanın aktivist amaçlarla kullanımının kamusal alanı genişletici bir etki yapabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Public sphere is a realm that is shaped by the struggles of social movements. Different social groups find the ability to represent themselves and participate in decision making procedures by participating in this sphere. Participating is not only realised through formal politics but also through communication processes that contribute social production. Public sphere is composed of multiple publics in different scales. These publics can be hegemonic or counter-hegemonic, as well as they do not diverge with bold boundaries. Individuals in a society can be subject to publics more than one. Media is an important sphere so that publics can have a dialogue and to share opinions and information. Radical media, as a social movement media and as a media type that subaltern publics are represented, has an important role to construct the counter-public sphere. Radical media has a dialectic relation with social movements. New media has facilitating features to provide radical media reach its goal to realise counter publicity. However there are limitations of new media for constructing public sphere. These are about commercialization and politic authority. Inequality in Access and participation decrease the social inclusion on new media. Nonetheless, the use of internet by social movements can include the strategies of radical media and overcome some of the limitations. New media can be instrumental for radical media that aims to construct counter publicity. In the example of Ötekilerin Postası, it is seen that the use of new media with the activist purposes has a widening impact on public sphere.