Müziğin pragmatik kullanımı bağlamında Türkiye'de seçim şarkıları: 2014 seçimleri örneği
- Tez No: 468595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Siyasal Bilimler, Music, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Müzik tarih boyunca politikayla en çok işlevsel bağı olan sanat dallarından biridir. Müziğin, verilmek istenen mesajın akılda kalıcılığını ve yayılmasını arttırmak gibi gayretler ile pragmatik olarak kullanımı da müziğin tarihsel süreci ile paralel ilerlemiştir. Benzer nedenlerle siyasi partilerin seçim süreçleri boyunca müzikten etkin biçimde yararlanması, müziğin pragmatik anlamına işaret etmektedir. Bunun yanı sıra siyasi partiler, kullandıkları müziklerle seçmende bir algı yaratmaya çalışır. Siyasi örgütlenmelerin bir biçimi olan siyasi partiler tarafından verilen mesaj ile seçmenin kendi düşüncesi ya da var olan algısı ya da inancının verilen mesajla aynı doğrultuda olduğu ortaya çıkartılmaya çalışılır. Müziğin simgesel anlamı bu noktada devreye girer. Böylece anlam olarak müziğin hem pragmatik hem de simgesel anlamından yararlanılır. Bu anlamlar birbirleriyle girift bir yapı oluşturur. Bu girift yapının var olduğu“ürün”ise seçim şarkıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de özellikle 1950'li yıllardan sonra seçim şarkıları aktif biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Dönemin popüler şarkılarını kullanma, yine dönemin popüler sanatçılarına seçim şarkıları seslendirtmek gibi pek çok yöntem kullanılmış olsa da son dönemde siyasi partiler seçim çalışmaları için, kendilerine ait seçim şarkıları oluşturmaktadır. Çalışmanın ana konusu da 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin kullandığı seçim şarkıları olmuştur. Bunun yanı sıra birbirine yakın zamanlarda gerçekleşen 12.Cumhurbaşkanlığı Seçimi de incelenmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi'nin 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri süresince İzmir'de miting gerçekleştirmemesinden ötürü, bu parti özelinde 2015 Milletvekilleri Seçimi İzmir Mitingi incelenmiştir. Bu mitingin incelenmesinin nedeni de Milliyetçi Hareket Partisi'nin bu iki seçim süreci boyunca aynı seçim şarkılarını kullanmasıdır. Seçim şarkıları çeşitli kategorilerde hem tınısal hem de sözsel olarak sınıflandırılmış, bu üç partinin kullandığı seçim şarkılarının ortak ve farklı özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Music has the most functional bond with politics among with other art branches through history. To get benefit from power of music; provide memorability of message to be given and to spread it is parallel to the historical pragmatic use of it. With similar reasons, use of music by political parties actively during their election rellies points the pragmatic meaning of the music. And also political parties, try to create perception on voters with music they use. Message to be given by political parties which is one of the political organisation styles, with voters own idea or already existing perception, their belief is on same direction with this given message. Music's symbolic meaning moves in this point. In this way it has been benefited by both pragmatic and symbolic meanings of music. This meanings creates an intricate structure with each other. This intricate structure's existing“product”emerges to us as election songs. In Turkey especially after 1950's election songs started to be used actively. Even though plenty of methods had been used like to use era's popular songs or to make vocalization of election songs by popular artists, in latest years political parties compose their own election songs for their political campaigns. Also this study's topic is to analyze election songs used in rallies in İzmir organised by Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi and Milliyetçi Hareket Partisi takes time during 2014 General Elections of Local Administrations and 12th Presidential Election. Election songs classified as timbral and as verbal in various categories, this three parties election song's common and different features to be revealed.