İntrapartum dönemde servikal dilatasyonun digital vajinal muayene ve iki boyutlu translabial ultrasonografi ile karşılaştırılması
Compare between digital vaginal examination and two dimensional translabial ultrasound of cervical dilatation during labor
- Tez No: 468606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜL YAPAR EYİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Aktif doğum eylemi sırasında serviks açıklığının digital vajinal muayene ve iki boyutlu translabial ultrasonografi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Metot: Prospektif kesitsel çalışma; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara ZekaiTahir Burak Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi'nde hastalardan onam alınarak Kasım 2016- Şubat 2017 döneminde yapıldı. Tek, canlı, baş geliş olan term, aktif eylemdeki gebelikler çalışmaya dahil edildi. İki boyutlu translabial ultrasonografi ve digital vajinal muayene korelasyonu test edildi. Bulgular: 80 gebede 100 ölçümün incelendiği çalışmamızda servikal dilatasyonun digital vajinal muayene ile translabial ultrasonografi ölçümleri antero-posterior çap ile arasındaki fark bulunamadı (p=0,079). Transvers çap ile arasında yine fark saptanmadı (p=0,496). Digital vajinal muayene ve antero-posterior çap arasındaki ICC değeri 0,858 olup yüksek uyum göstermektedir. Digital vajinal muayene ve tranvers çapa baktığımızda ICC değeri 0,566 olup orta derecede uyumluluk gözlenmiştir. Çalışmamızda iki çapın da uyumlu ancak antero-posterior çapın korelasyonunun daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Benzer olarak antero-posterior çapın ICC değerinin, transvers çapındakinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Membran rüptürü olan/olmayan hastalara bakıldığında membran rüptürü olan hastalarda digital vajinal muayene ile antero-posterior ultrasonografi ölçümleri arasında fark bulunamadı (p=0,136) ve ICC değeri 0,838 ile yüksek uyum gözlenmiştir. Membran rüptürü olmayan hastalarda digital vajinal muayene ile antero-posterior çap arasında fark bulunamadı (p=0,370) ve ICC değeri 0,891 ile yüksek uyum gözlenmiştir. Primipar ve multipar hastaların digital vajinal muayene ile antero-posterior ultrasonografi ölçümleri karşılaştırıldığında yine fark saptanmamıştır (p=0,796/p=0,059). Bu karşılaştırmada ICC değerleri; 0,868 ve 0,839 olarak yüksek uyumlu bulunmuştur. Digital vajinal muayenesi 6 cm altı ve üstü olarak uyumluluk bakıldı, 6 cm ve üzerinde vajinal ve antero-posterior ultrasonografi ölçümleri arasındaki farkın ortalaması -0,01 cm (%95 GA: -0,15-0,13) olarak saptandı ve bu değer 0'dan farksızdı (p=0,879). Vajinal muayenesi 6 cm'nin altında olan; vajinal ve antero-posterior ultrasonografi ölçümleri arasındaki farkın ortalaması -0,21 cm (%95 GA: -0,39;-0,03) olarak saptandı ve bu değer 0'dan farklıydı (p=0,022). Yani 6 cm altında bu teknik uyumsuz gözlendi. Sonuç: Hastaların 6-8 cm arasındaki servikal dilatasyonlarının digital vajinal muayene ve translabial ultrasonografi ile karşılaştırılması arasında fark gözlenmemiş ve yüksek korelasyon gözlenmiştir. Digital vajinal muayenenin yapan kişiye bağlı olması, hastalarda ağrıya sebep olması ve assendan vajinal infeksiyon riskini artırmasından dolayı ultrasonografik tekniklerin, doğum eyleminin seyrinde servikal dilatasyonu göstermekte etkili bir yöntem olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: To compare two dimensional translabial ultrasound assesment of cervical dilatation with vaginal examination in active fase of labour Materials and Methods: A prospective randomized trial was carried out on pregnant women with single, low risk, term pregnancy, at vertex presentation with intact/rupture amniotic membranes at Zekai Tahir Burak Women's Health Education & Research Hospital between November 2016 and February 2017. The correlation between translabial ultrasound and digital vaginal examination was tested. Results: 80 pregnant women were performed and compared 100 cervical dilatation mesasurement. Neither antero-posterior nor transverse diameter has statistically significant difference between the two groups(p=0,079 and p=0,496 respectively). ICC value between digital vaginal examination and antero-posterior diameter showed high consistency with 0,858. However, it showed moderate comparability for tranverse diameter with the ICC value of 0,566. So taking both diameter calculations are compatible, but antero-posterior diameter show better consistency. When showed of mebrane rupture patients were compared with the non-rupture group, digital vaginal examination and antero-posterior ultrasound did not differ significant(p=0,136). High consistency was found with ICC value of 0,838. Non rupture patients had no difference between digital vaginal examination and antero-posterior diameter(p=0,370) and ICC had high consistency with 0,891. Digital vaginal examination and antero-posterior diameter ultrasound calculations showed no significant difference between primipar and multipar patients (p=0,796/p=0,059). ICC values were respectively 0,868 and 0,839, showing significant consistency. In digital vaginal examination 6 cm and more dilatations, digital vaginal examination and antero-posterior ultrasound had mean difference of -0,01 cm (%95 GA: -0,15; -0,13), with significant statistical not difference (p=0,879). Under 6 cm dilatation, technique was not consistent. In digital vaginal examinations under 6 cm dilatations had mean diffrence of -0,21 cm (%95 GA: -0,39;-0,03) with significant statistical difference (p=0,022). Conclusions: No statistical difference was seen between digital vaginal examination and two dimesional translabial ultrasound for cervical dilatation measurement, both tecniques were highly comparable. Since digital vaginal examination results are dependent on the physician performing with the examination itself causing patient discomfort and an increase in ascending vaginal infection risk, we believe translabial ultrasound can be used as an efficient and safe technigue for measuring cervical dilatation.