Diffüz büyük B hücreli lenfoma tanısı almış olgularda kromojen in situ hibdiridizasyon yöntemi ile ebstein bar virusunun varlığının araştırılması
Investigation of the presence of epstein-bar virus in diffuse large B cell lymphoma cases with in situ hybdirisation method
- Tez No: 468607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETİN RÜŞTÜ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) etiyolojisi bilinmeyen bir Non-Hodgkin lenfoma (NHL)'dır. EBER (EBV RNA) varlığı; DBBHL'larda %8-11 arasında görülmekte; sıklıkla daha ileri yaşla, ileri evre hastalıkla ve DBBHL'nın anaplastik ve plazmoblastik alt tipleriyle ilişkili bulunmuştur. EBV (+) DBBHL'nın daha genç yaşlarda ve daha geniş spektrumda görülmeye başlanması sonucu oluşan yeni bilgiler ile, 2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) lenfoma sınıflamasındaki revizyon ile“yaşlılığın”yerine“başka türlü sınıflandırılamayan (NOS)”olarak değiştirilmiştir. Bu çalışma; DBBHL'nın immünfenotipik özelliklerini ortaya koymanın yanı sıra; bu olgularda kromojenik in situ hibridizasyon (CISH) yöntemi ile saptanan EBER varlığının olguların yaş ve cinsiyetleri ile ilişkisini göstermeyi amaçlamaktadır. GEREÇ (HASTALAR) VE YÖNTEMLER: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Bölümü'nde Ocak 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında DBBHL tanısı almış 61 olgunun patoloji raporları incelendi. Bu olguların Hematoksilen & Eosin (H&E) boyalı kesitleri, bcl-2, bcl-6 ve c-myc immünhistokimyasal boyalı preparatları ile EBER ISH çalışmasına ait preparatları tekrar değerlendirildi. Olgulardaki EBER varlığının yaş, cinsiyet, bcl-2, bcl-6, c-myc boyanma yüzdeleri ile ilişkisi araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan DBBHL olgularından, dört olguda EBER varlığı saptanmıştır. Bu olguların yaşları 34 ile 78 arasında değişmektedir. Ortalama yaş 57'dir. 50 yaş altında 3 olguda (ortalama yaş 43,6), 50 yaş üstünde 1 olguda boyanma izlenmiştir. EBER pozitif olan olguların 3'ü erkek, 1'i kadındır. Bcl-2 ile %85,3 (n=52), Bcl-6 ile %95,1(n=58), c-myc ile %90,2 (n=55)'sinde değişen yüzdelerde boyanma izlenmiştir. EBER varlığının yaş, cinsiyet, bcl-2, bcl-6 ve c-myc ekspresyonu ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. SONUÇ: Çalışmamızdaki olgularda %6,6 oranında EBER varlığı saptanmıştır. Erkeklerde daha fazla pozitiflik (E/K:3/1) görülmüştür. EBV pozitif DBBHL'ların yaş ortalaması literatürdeki veriler ile benzerdir. EBER varlığının sadece yaşlı hasta grubunda değil tüm yaşlardaki DBBHL olgularında araştırılması, hem immünfenotipik bulgular ile ilişkisini saptamak, hem de yeni tanımlanan bu grubun özelliklerini daha iyi tanımlayabilmek için yeni ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
AIM: Diffuse Large B Cell Lymphoma (DLBCL) is a Nonhodgkin Lymphoma (NHL). The etiology is unknown. EBER (EBV RNA) presency is seen between 8-11% in DLBCL have been found to be associated with more advanced age, more advanced disease, anaplastic and plasmoblastic subtypes of DLBCL. With the revision of the World Health Organization (WHO) of lymphoma classification in 2016; as EBV (+) DLBCL begins to appear in younger and in wider spectrum, the resulting new information has led to the change of“elderly”to“not otherwise specified (NOS)”. The aim of this study is to demonstrating the immunophenotypic properties of DLBCL and to show whether the presence of EBER detected by chromogenic in situ hybridization (CISH) in these cases is related to the age and sex of the cases. MATERIAL (PATIENTS) AND METHODS: The pathology reports of 61 cases diagnosed as DLBCL between January 2015 and December 2016 from the Okmeydani Education and Research Hospital Medical Pathology Department of Health Sciences University were examined. All hematoxylin and eosin(H & E) stained, bcl-2, bcl-6 and c-myc immunohistochemical stained preparations and EBER ISH preparations were reevaluated. The relationship between EBER positivity and age, sex, bcl-2, bcl-6, c-myc staining percentages were investigated. RESULTS: EBER positivity was determined in four cases from DLBCL cases. The ages of these cases ranged from 34 to 78 years. Staining was observed in 3 cases under 50 years of age (mean age is 43,6) and 1 case in over 50 years. 3 cases of EBER positive cases were male and 1 female. Positive staining was observed in 85,3%(n = 52) with Bcl-2, 95,1%(n = 58) with Bcl-6 and 90,2% with c-myc (n = 55) in varying percentages. There was no statistically relationship between EBER positivity and age, gender, bcl-2, bcl-6 and c-myc expression. CONCLUSİON: 6.6 % EBER positive cases were detected in the DLBCL cases studied. More positivity was seen in males than females (M/F: 3/2). The mean age of EBV positive DLBCLs is similar to the data in the literature. We believe that new studies are needed to investigate the presence of EBER not only in elderly patients but also in all age groups of DLBCL, both in relation to immunophenotypic findings and in order to define the characteristics of this newly defined group.