Subakromiyal sıkışma sendromunda asemptomatik boyun mobilizasyon ve omuz mobilizasyon tekniklerinin kişinin ağrısı, fonksiyonelliği ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of asymptomatic cervical mobilization and shoulder mobilization techniques on individual's pain, functionality and life quality in subacromial impingement syndrome
- Tez No: 468648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLBER KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmanın amacı, Subakromiyal Sıkışma Sendromunda konservatif tedaviye ek uygulanan iki farklı manuel terapi yönteminin etkinliğini karşılaştırmaktır. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan hastalar, geliş sıralarına göre rastgele seçim yöntemi ile 2 farklı gruba dahil edildi. Çalışma gruplarına 15 seans (haftada 5 gün) yoğun bir fizyoterapi programı uygulandı. Konservatif tedavi olarak, ultrason, SSS'ye yönelik terapötik egzersizler, TENS ve soğuk paket uygulandı. Konservatif tedaviye ek 1.çalışma grubuna omuz mobilizasyon teknikleri, 2.çalışma grubuna ise servikal mobilizasyon tekniği uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası hastalara uygulanan tedavinin etkinliği Numerik Ağrı Skalası, Omuz Eklem Hareket Açıklığı, 'Quick-DASH' ve RC-QOL skalalarıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study aims to compare the effectiveness of two different manual therapy methods that are applied as an adjunct to conservative treatment in subacromial impingement syndrome (SIS). Patients who met study inclusion criteria were randomly assigned to 2 groups in consecutive manner. Both study groups received intense physiotherapy program comprised of 15 therapy sessions (5 days per week). Conservative treatment included ultrasound, therapeutic exercises for SIS, TENS and cold pack. As an adjunct to the conservative treatment, Group 1 received shoulder mobilization techniques, while Group 2 received cervical mobilization techniques. The effectiveness of the treatments applied in both groups were assessed with numerical pain rating scale (NPRS), shoulder range of motion (ROM), Quick-DASH and RC-QOL scales both before and after the treatment.