Radyologlarda örgütsel sessizlik, tükenmişlik sendromu ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between organizational silence, burnout syndrome and life satisfaction in radiologists
  1. Tez No: 468647
  2. Yazar: KADRİYE AKSAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Radyolojide yaşanan inovatif gelişmeler, radyoloji uzmanlarının teşhis ve tedavide oynadığı kilit rolü her geçen gün artırmaktadır. Radyologların yoğun iş yükü ve diğer örgütsel faktörler kronik stres süreci olarak tanımlanan tükenmişlik sendromunu daha da belirgin hale getirebilmektedir. Bunun yanında önemli örgütsel sonuçlara yol açabilen sessizlik tutumunu da tetikleyebilmektedir. Yaşam doyumu ise bireyin kendi yaşamına ilişkin yaptığı öznel ve bilişsel değerlendirmedir. Genelde bireyin arzu ve başarıları arasındaki uyumsuzluk ne kadar az ise o kadar çok yaşam doyumu olacağı kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, radyologlarda örgütsel sessizlik, tükenmişlik sendromu ve yaşam doyumu ilişkisinin saptanmasıdır. Sağlık alanında bu üç kavramın arasındaki ilişkiyi sorgulayan pek az çalışmanın olduğu saptanmıştır. Ayrıca Türkiye'de radyoloji uzmanları arasında ilk yapılacak çalışma olması bu konudaki bilgi eksikliğini gidermek açısından ve bundan sonra yapılacak çalışmalara ışık tutması açısından önemli olarak değerlendirilmektedir. Araştırmada 613 radyolağa anket uygulanarak analize tabi tutulmuştur. Tükenmişlik sendromu, örgütsel sessizlik ve yaşam doyumu ölçekleriyle toplanan veriler SPSS 20,0 programı ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda tükenmişlik sendromunun puan ortalamasının 2,91, örgütsel sessizliğin 2,70 ve yaşam doyumunun 2,96 olduğu belirlenmiştir. Tükenmişlik sendromunun alt boyutlarından kişisel başarıda azalma (3,57) en yüksek puan ortalamasına sahipken, insanlara karşı duyarsızlık (2,49) en düşük puan ortalamasına sahip olduğu gözlemlenmektedir. Örgütsel sessizliğin alt boyutlarından örgüt yararına sessizlik (3,65) en yüksek puan ortalamasına sahipken, savunma amaçlı sessizliğin (2,16) en düşük puan ortalamasına sahip olduğu gözlemlenmektedir. Tükenmişlik sendromu ile örgütsel sessizlik arasında anlamlı pozitif çok zayıf bir ilişki (r=,100), yaşam doyumu arasında ise anlamlı negatif çok zayıf bir ilişki (r=,-251) olduğu belirlenmiştir. Örgütsel sessizlik ve yaşam doyumu arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovative development in radiology have been increasing the key role of radiology physicians in diagnosis and treatment. The high work load and other organizational factors can make burnout syndrome more apparent among radiologists. Additionally, silence attitude which can cause significant organizational results can be triggered. Life satisfaction is the subjective and cognitive evaluation that the individual conducts for his/her life. Generally, as the incompatibility between desire and success of individual decreases, the life satisfaction will increase. The objective of this study is to determine the relationship between organizational silence, burnout syndrome, and life satisfaction in radiologists. There are few studies that evaluate these three concepts in health industry. Since this study is a first among radiology physicians in Turkey, the research will contribute to filling the gaps and will be an important example for the future studies. A survey analysis is conducted on 613 radiologists. Data is collected with burnout syndrome, organizational silence, and life satisfaction scales. The corresponding data is evaluated using SPSS 20.0 program. The analyses determined that burnout syndrome score is 2.91 on average, organizational silence score is 2.70 on average, and life satisfaction score is 2.96 on average. Among sub-dimensions of burnout syndrome, decrease in personal success (3.57) has the highest average score, and insensitivity towards people (2.49) has the lowest average score. Among sub-dimensions of organizational silence, silence for the benefit of organization (3.65) has the highest average score, and defensive silence (2.16) has the lowest average score. There is a significant positive weak relationship between burnout syndrome and organizational silence (r=100), where there is significant negative weak relationship between burnout syndrome and life satisfaction (r= -251). There is no significant relationship between organizational silence and life satisfaction.