Dr Vulpeculae örten çiftinin eksen dönme sorunu ve fotoelektrik ışık ölçümü
- Tez No: 46865
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET GÜDÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada eksen dönmesi gösteren bir örten değişen çift olan DR Vulpeculae (BD +26° 3835=HD 339770)' ran fotoelektrik ışık ölçümü Ege Üniversitesi Rasathanesinde yapılarak B ve V renklerindeki ışık eğrileri elde edilmiştir. Dizge eksen dönmesi gösterdiği için çok sayıda minimum zamanı gözlenmiştir. Belirlenen bu minimum zamanlan, daha önceden yayınlanmış minimum zamanlan ile birleştirilerek dönem analizi yapılmıştır. Yapılan bu analiz sonunda sinüsodial değişime ek olarak parabolik bir değişim de belirlenmiştir. Parabolik etki nedeniyle dönemde 0.0596 sn / yıllık bir artma olduğu saptanmıştır. Dizgenin ışık öğeleri, HJD Mİn=24462748.5038+2g.25089080E+4.25*10"9 E2 ± 0.0701 cos (0°.06076 E + 71°.30) ±10 ±32 ±30 ±7 ±34 ±0°.10 olarak elde edilmiştir. Dizgenin dolanma dönemi 2.25089080 gün ve eksen dönme dönemi 35.513 yıl olarak belirlenmiştir. Eksen dönme dönemi için bulunan bu değer Khaliullina ve Khaliullin (1988)' nin verdiği değer ile oldukça iyi uyuşmaktadır. Evre hesabında anlık lineer ışık öğeleri kullanılmıştır. Buna göre elde edilen anlık lineer ışık öğeleri şöyledir. HJD Min 1= 24491628.463 1 + 2g.2509350 E ±2 ±15 DR Vul' un elde edilen fotoelektrik ışık eğrileri Wood (WINK 10) ve Wilson- Devinney yöntemleri kullanılarak çözülmüştür. DR Vul 'un 1993 yılında elde edilen fotoelektrik ışık eğrisi tamamlanamadığı için çözümlerde 1994 yılında elde edilen ışık eğrilerine ağırlık verilmiştir. Çözümler sonunda dizgeye ait yörünge elemanları ve fiziksel parametreler elde edilmiştir. Çözüm yapılan her iki yöntemde elde edilen sonuçlar birbirlerine çok yalandır. Ayrıca çözüm sonuçlan daha önceden yapılmış çalışmalarınınsonuçlan ile uyum göstermektedir. Her iki yöntem ile yaptığımız çözümlerde elde edilen sıcaklık BO V tayf türü için uygundur. Çözümlerde üçüncü ışık da dikkate alınmıştır. Dizgeye ait k2 eksen dönme katsayısı 0.0109 ve politropik indeks 3.2 olarak belirlenmiştir. DR VuP un ayrık bir dizge olduğu bilinmektedir. Wilson-Devinney yöntemi ile elde edilen potansiyel değerleri kullanılarak dizgenin Roche Loblan çizdirilmiştir. Bu şekilde dizgenin bileşenlerinin henüz Roche Loblarını doldurmadığı görülmüştür. DR VuF un tayfsal incelemesi henüz yeterince yapılmamıştır. Dizgeye ait dikine hız gözlemleri mevcut olmadığından yörünge yan-büyük eksen uzunluğu ve bileşenlerin salt öğeleri hesaplanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, photoelectric observations of DR Vulpecula (BD+26°3835= HD339770) which is a binary eclipsing system possessing apsidal motion have been carried out in B and V colors at the Ege Universisty Obsevatory. A number of minima have been observed due to the apsidal motion. These minima, being the latest obtained data for the system, then have been used in the period analysis in combination with the existing minima in the literature, which resulted in a parabolic variation in addition to a sinusoidal one as well. A parabolic effect induced increase of 0.0596 sec / year in the period has been obtained. The light elements for the system have been found as HJD Min=2446274d 5038+2d.25089080E+4.25*10"9 E2 ± 0.0701 cos (0°.06076 E + 71°.30). ±10 ±32 ±30 ±7 ±34 ±0°.10 The orbital and apsidal motion period have been obtained as 2.25089080 days and 35.513 years, respectively. The period obtained for the apsidal motion is in good agreement with that of Khaliullina and Khaliullin (1988). As for the calculation of the phase, instantaneous linear light elements are used, and is obtained as HJD Min 1= 2449162d463 1 + 2d.2509350 E ±1 ±15 The solutions of the photoelectric light curves obtained for DR Vul have been performed by using both Wood (WINK 10) and Wilson-Devinney methods, in which the light curves obtained in 1994 were mostly used rather than those obtained in 1993 being not complete. Both methods have given very similar results, which agree with the previous results reported in the literature for the system. The results with the both methods turns out that tlje temperature obtained is suitable for BO V kind of spectrum. In the solution, the third light has also been taken into account. The apsidal motion coeffient k2 and the polytropic index for the system have been found as 0.0109 and 3.2, recpectively. It is well known that DR Vul is a detached system. Roche lobes for the systems have been 64sketched by using the potential values obtained by means of the Wilson-Devinney method, and it is found that the system does not fill the Roche lobes. The spectral analysis of the system has not been done completely. Semi-major axis length and the individual elements of the components have not been calculated, since the radial velocity of the system is not included in the observations. 65