Beta cephei türü değişen BW Vul yıldızının fotoelektrik fotometrisi
Photoelectric photometry of the beta cephei star BW Vulpeculae
- Tez No: 149563
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET BETA CEPHEİ TÜRÜ DEĞİŞEN BW VÜL YILDIZININ FOTOELEKTRİK FOTOMETRİSİ ULUSOY, Ceren Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Can AKAN Haziran 2004, 52 sayfa Bu çalışmada p Cephei türü bir değişen yıldız olan BW Vulpeculae'nin (BW Vul, HD 199140, B2 III) U, B ve V renklerindeki ışık eğrileri fotoelektrik gözlemlerle elde edilmiştir. Gözlemler Ege Üniversitesi Gözlemevinde 2003 yılının ikinci yarısında toplam 13 gecede yapılmıştır. Gözlemler sırasında 6 maksimum zamanı elde edilmiştir. Önceki çalışmalara bakıldığında yıldızın dönem değişimi üzerine farklı sonuçlar olduğu görülmüştür. Gözlemlerden elde ettiğimiz yeni maksimum zamanlan ile literatürden alman diğer maksimum zamanlan birleştirilerek yıldızın yeni ışık öğeleri hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda dönemde yüzyılda 1.31 s'lik bir artış bulunmuştur. Elde edilen bu dönem değişim miktan ile kuramsal çalışmalardaki değerler karşılaştınlarak yıldızın evrim durumu yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT PHOTOELECTRIC PHOTOMETRY OF THE p CEPHEI STAR BWVULPECULAE ULUSOY, Ceren MSc in, Astronomy and Space Sciences Department Supervisor : Prof. Dr. M. Can AKAN June 2004, 52 pages In this work; the U, B and V light curves of the p Cephei type variable BW Vulpeculae (BW Vul, HD 199140, B2 III) were obtained with photoelectric observations. The observations were made on 13 nights at Ege University Observatory in the second half of 2003. During the observations six maxima were obtained. In the literature, various different results on period variation rate have been reported. New times of maxima were combined with the previous ones found in the literature to calculate the new light elements. According to our calculations, we obtained 1.31 s/century for the period increase rate. Finally, the evolutionary state of BW Vul is discussed depending on the comparison of the observational period variation rate with the theoretical ones.