Prenatal dönemde kablosuz internete maruz bırakılan sıçanların hippokampal dentat girus granüler hücre sayısına etkilerinin stereolojik yöntemlerle incelenmesi
The effects of prenatal exposure to wi-fi of the rat hippocampus dentate gyrus granular cells number an i̇nvestigation by stereological methods
  1. Tez No: 468662
  2. Yazar: BÜŞRANUR ÖZALPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Endüstrileşme ve teknolojinin gelişimiyle birlikte yoğun bir şekilde non-iyonize radyasyon kaynaklarına maruz kalınmaktadır. Bunun insan dokularına etkileri tartışılmaktadır. Çalışmada bazı üçüncü nesilcep telefonlarında mevcut olan ve internete bağlantı imkânı sağlayan Wi-Fi' nin prenatal dönemde sıçan beyin hippokampusundaki dentat girus granüler hücre sayısına etkileri stereolojik olarak araştırıldı. Çalışmada çiftleştirilen albino sıçanlar gebelikleri boyunca Wi-Fi' ye maruz bırakıldı. Doğumundan bir ay sonra her gruptan 6, toplamda 12 adet sıçan perfüzyon ve anestezi altında sakrifiye edildi. Kafatasları açılarak beyinleri çıkarıldı ve granüler hücrelerin sayımı için histolojik rutin takibe alındı.Stereolojikkesitler 5 µm kalınlığında her 45. kesit çifti alınarak HE ve cresyl viole ile boyandı. Stereolojinin Disektör-Cavalieri kombinasyonu metodu ile granüler hücreler sayıldı. Sayım sonuçlarını değerlendirmek için Man-Whitney-U istatistik metodu kullanıldı. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0.05). Bulgular literatür ışığında tartışıldı. Sonuç olarak; gebelik süresince Wi-Fi' nin sıçan beyin hippokampusundaki dentat girus granüler hücre sayısında herhangi bir değişimine neden olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
With industrialization and advances in technology we are being severely subjected to non-ionized radiation sources. It's effects on the human tissue are being researched. In this study the effects of Wi-Fi, found in some third generation mobile phones to facilitate internet connection, on the brain hippocampal dentate gyrus granular cell quantity of rats during prenatal period have been examined stereologically. During the study, mated albino rats have been subjected to Wi-Fi throughout pregnancy. A month after giving birth, 6 rats from each group, a total of 12 rats, have been sacrificed under perfusion and anaesthesia. Their skulls have been opened and brains have been removed and placed under routine checks for counting granular cells. Strategic sections have been defined and every 45th section couple with a thickness of 5 micron have been taken and dyed with HE and cresyl viole. By the use of stereology's Dissector-Cavalieri combination method, granular cells have been counted. Man-Whitney-U statistic method has been used for the count results. No statistically meaningful difference has been observed between the groups (p>0.05). Findings have been discussed under the light of literature. In conclusion; it has been determined that throughout pregnancy, Wi-Fi did not lead to any changes in the dentate gyrus granular cell count of the rat's brain hippocampus.