Antimicrobial activity of infusions of adiantum capillus-veneris and plantago lanceolata grown in Dohuk region, Iraq
Duhok bölgesi'nde yetiştirilen adiantum capillus-veneris ve plantago lanceolata infüzyonlarının antimikrobiyal aktivitesi, ırak.
- Tez No: 468661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORUC ALLAHVERDİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
The objective of this study was to investigate the antimicrobial effects of infusions prepared from Adiantum capillus-veneris and Plantago lanceolata evaluated against gram (+) bacteria S. aureus, Stre. pneumoniae, gram (-) bacteria K. pneumoniae, E. coli and yeast-like fungi C. albicans using agar diffusion method. EMB agar media was prepared for gram (+) bacteria and gram (-) bacteria, SD agar and PD agar media were used for fungi. 1%, 2% and 4% of ACV and PL infusions were prepared for experimental studies. In the first study 0.2 ml infusions of ACV and PL as experiment materials and 0.2 ml of DW as control were used for antimicrobial activity. 0.5 ml of infusions were prepared for second study and 1 ml of infusions were prepared for third study. The antimicrobial activities of infusions were evaluated using pathogenic microbials on petri dishes with incubation of 24 hours at 37 degree for gram (+) and gram (-) bacteria and 48 hours at 25 degree for fungi. No antimicrobial effect were observed against gram (+) bacteria, gram (-) bacteria and fungus. In conclusion, further in vitro and in vivo antimicrobial studies are needed for revealing the antimicrobial activities of Adiantum capillus-veneris and Plantago lanceolata.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmanın amacı Adiantum capillus-veneris and Plantago lanceolata'dan hazırlanan infüzyonların gram (+) bakteri S. aureus, Stre.pneumoniae, gram (-) bakteri K.pneumoniae, E.coli ve maya benzeri mantar C.albicans'a karşı antimikrobiyal etkilerini agar difüzyon metodunu kullanarak incelemektir. Gram (+) bakteri ve gram (-) bakteriler için EMB agar medyası, mayalar için SD agar ve PD agar medyaları kullanıldı. Deneysel çalışmalar için ACV ve PL'nin 1%, 2% ve 4%'lük infüzyonları hazırlandı. Birinci çalışmada, antimikrobiyal aktivite için ACV ve PL'nin 0.2 ml'lik infüzyonları deney materyali olarak ve 0.2 ML DW kontrol olarak kullanıldı. İkinci çalışma için 0.5 ml infüzyonlar ve üçüncü çalışmalar için 1ml'lik infüzyonlar hazırlandı. İnfüzyonların antimikrobiyal aktiviteleri patojenik mikrop kullanmak suretiyle petri kaplarında gram (+) ve gram (-) bakteriler için 40-45 derecede 24 saatlik inkübasyon ve mantarlar için 25 derecede 48 saatlik inkübasyon yapılarak araştırıldı. Gram (+) ve gram (-) bakteriler ve mantarlar için herhangi Antimikrobiyal etki yok gözlenmedi. Sonuç olarak, Adiantum capillus-veneris and Plantago lanceolata'nın antimikrobiyal aktivitelerinin açığa çıkarılabilmesi için daha ileri düzeyde in vitro ve in vivo antimkrobiyal aktivite çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir.