Serebral palsi'li çocuklarda tedavi programına eklenen 'therasuit' egzersiz yönteminin motor gelişim ve fonksiyonel bağımsızlık üzerine etkisi
The affects of the exercise method 'therasuit' on motor development and functional independence that added to the therapy program of children with cerebral palsy
  1. Tez No: 468725
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı; SP'li çocuklarda tedavi programına eklenen TheraSuit egzersiz yönteminin motor gelişim ve fonksiyonel bağımsızlık üzerine etkilerini araştırmaktır. İstanbul'da Aralık 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya kuadriplejik SP tanısı konmuş, yaşları 4-16 yıl arası değişen 30 hasta alındı. Çalışmaya alınan hastalardan 15 tanesine sadece nörogelişimsel teknikler uygulanırken (kontrol grubu), 15 tanesine ek olarak TheraSuit egzersiz yöntemi de uygulanmıştır. Tüm hastalar haftada 2 gün, 8 hafta süreyle fizik tedavi programına alındı. Kaba motor ölçümü GMFM testi ile fonksiyonel bağımsızlık düzeyi WeeFIM ile değerlendirildi. Deney grubunun tedavi öncesi başlangıç GMFM (p=0,011) ve WeeFIM toplam (p=0,013) skoru kontrol grubundan daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the affects of the exercise method“TheraSuit”on motor development and on functional independence that added to the therapy program of children with Cerebral Palsy. 30 patients whose ages varied between 4 to 16 and who was diagnosed with quadriplegic cerebral palsy were taken to the study that was conducted at Istanbul between the dates December 2016- May 2017. While to 15 of the patients only neurodevelopmental techniques were applied (control group), to other 15 of the patients TheraSuit exercise method was applied additionally. All the patients received physiotherapy twice a week for 8 weeks. The gross motor was evaluated with GMFM test and level of functional independency was evaluated with WeeFIM. The experiment group's GMFM (P=0.011) and WeeFIM (p=0.013) total score before the treatment was found to be higher than control group's. There was not an important change in the WeeFIM measurements of both groups when it is compared before and after the treatment. A statistically important recovery was found in GMFM values.