Omuz impingement tanısı alan olgularda skapular diskinezi varlığının değerlendirilmesi
In shoulder impingement syndrome cases evaluation of presence of scapular dyskinesia
- Tez No: 468726
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Omuz eklemi karmaşık bir yapıya sahiptir. Sakatlık durumunda çevresindeki yapıları etkilemektedir. Omuz impingement tanısı konulan bireylerde glenohumeral eklemin beraberinde skapulatorasik eklem kinematiğinde de değişiklikler oluşur ve buna bağlı olarak skapular diskinezi görülebilmektedir. Bu çalışmada omuz impingement tanısı konulan olgularda, skapular diskinezi varlığını değerlendirmek amacıyla, gözlemsel tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. İstanbul ilinde bulunan 6.25 Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Spor Sakatlıkları Merkezinde tedavi gören radyolojik ve klinik olarak omuz impingement tanısı konmuş olan 21-65 yaş arası, 20'si kadın 10'u erkek toplam 30 gönüllü kabul edilmiştir. Bireylerin ağrılarını değerlendirmek amacıyla VAS (Vizüel Analog Skala), skapular diskineziyi belirlemek amacıyla SDT (Skapular Diskinezi Testi) ve LSKT (Lateral Skapular Kayma Testi) kullanılmış ve sonuçları analiz edilmiştir. Bireylerin VAS ortalamaları 0-10 değer aralığında, erkeklerde 2,5 ve kadınlarda 3,9 olarak bulunmuştur. Ağrı şiddeti ve cinsiyetler arasında anlamlı bir fark (kadınlarda daha fazla) olduğu görülmüştür(p=0,028). Dominant kolda kadınlarda Tip I ve III, erkeklerde ise Tip III skapular diskinezi görülmüştür. Skapular diskinezi tiplerinin cinsiyete dağılımı anlamlı bulunmuştur(p=0,005). Skapular diskinezi tipleri ile ağrı şiddeti arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır(p=0,137). LSKT'ne göre sadece nötral pozisyonda T7 vertebranın proccessus spinosusu ile skapulanın alt ucu arasındaki mesafede iki kol arasında anlamlı fark görülmüştür(p=0,029). Diğer pozisyonlarda(45° abduksiyon, 90° abduksiyon) anlamlı fark görülmemiştir. Çalışmamızın sonucunda dominant kolda skapular diskineziye rastlanmıştır. LSKT' ne göre sadece nötral pozisyonda iki kol arasında anlamlı fark görülmüştür. Bu sonuçlara göre impingement sendromlu hastalarda tüm pozisyonlarda skapular hareket bozukluğu olduğunu söylemek pek mümkün değildir ve impingement sendromunda farklı etyoloji ve mekanizmaların olabileceği düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Shoulder joint is a complex structure. In case of injury, it influences its around structures. Some differences occur at skapulotoracic joint kinematics besides of glenohumeral joint of patients with shoulder impingement and therefore scapular dyskinesias may be seen. In this study, an observational descriptive study was performed to evaluate the presence of scapular dyskinesia in cases with shoulder impingement. Total of 30 volunteers with shoulder impingement determined by radiological and clinically that consisted 20 women and 10 men between the 21 and 65 years old were accepted among the patients whose had treatments at“6.25 Center of Physical Treatment Rehabilitation and Sports Injuries, Istanbul”. All volunteers were diagnosed with supraspinatus tendinitis, suprachiasmal compression syndrome or rotatorcuff syndrome as radiologically and clinically. VAS (Visual Analogue Scale) was used to evaluate the pain of the patients. SDT (Scapular Dyskinesia Test) and LSKT (Lateral Scapular Slide Test) were used to determine the scapular dyskinesias and their results were analyzed. Patients' VAS averages were calculated in the range of“0-10”; average of the men is“2,5”and women is“3,9”. A significant difference at pain levels in respect of gender (i.e. higher in the women) was determined(p=0,028). While types I and III of scapular dyskinesia were seen in the dominant arm of the women, type III was seen in the dominant arm of the men. Distribution of scapular dyskinesia types in respect of gender was significant(p=0,005). Relationship between scapular dyskinesia types and f severity wasn't significant(p=0,137). According to LSKT, a significant difference between two arms with respect to the distance between the processus spinous of T7 vertebra and the lower end of scapula at only neutral position was seen(p=0,029). It wasn't observed any significant difference at other positions (i.e. 45 and 90 degree abduction). Skapular dyskinesias was determined at dominant arm. According to LSKT, there was a significant difference between two arms at only neutral position. Consequently, it isn't so possible to say that there is a skapular movement disorder at all positions of the patients with impingement syndrome and it should be thought that different etiology and mechanism may be.