Siyatik sinir hasarı oluşturulan obez sıçanlarda adipoz ve bağ dokusu kökenli kök hücrelerin rejenerasyona etkilerinin araştırılması
Investigation of sciatic nerve injury induced obese rats adipose and connective tissue derived stem cells to regeneration effect
  1. Tez No: 468760
  2. Yazar: ELİF KAYHAN KUŞTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ZUHAL ALTUNKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışmada, deneysel obezite modelinde yağ dokusu ve periferik sinir kaynaklı kök hücrelerin periferik sinir rejenerasyonuna etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 8 haftalık 41 adet Wistar albino cinsi dişi sıçan kullanıldı (150–200gr). Obez modeli oluşturulacak denekler 8 hafta boyunca %40 yağ içeren özel bir diyet ile kontrol grupları ise 8 hafta boyunca standart ticari yem ile beslendi. 8. haftanın sonunda kontrol ve obez tüm deneklerde ezilme tipi sinir hasarı oluşturuldu. Tedavi grubu yağ dokusu homejenatı (n=5) ve periferik sinir homojenatı uygulanacak (n=5) sıçanlardan oluşturuldu. Hasar oluşturma işleminin hemen ardından siyatik sinirlere sinir ve yağ dokusu homejanatı enjekte edilerek iyileşme süreçleri gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the effect of fat tissue and peripheral nerve stem cells on peripheral nerve regeneration in the experimental obesity model. Material and Method: In our study, 41 Wistar albino female rats of 8 weeks of age (150-200 gr) were used. The obese model will be formed for 8 weeks with a special diet containing 40% fat and the control group will be fed with standard commercial feed for 8 weeks. At the end of the 8th week, crush type nerve damage was generated in all nonobese and obese subjects. The treatment group consisted of rats with fatty tissue homogenization (n=5) and peripheral nerve homogenization (n=5). Immediately after the injury, the nerve and fat tissues were injected into the sciatic nerve and the healing process was observed.