Geçiş dönemindeki süt ineği rasyonlarına katılan rumenden korunmuş kolinin bazı kan ve süt metabolitleri üzerine etkisi
Effects of dietary rumen protected choline on some blood and milk metabolites in dairy cows during transition period
  1. Tez No: 468759
  2. Yazar: NİYAZİ ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç:Bu araştırmanın amacı, geçiş dönemindeki süt ineği rasyonlarına farklı düzeylerde ilave edilen rumenden korunmuş kolinin esterleşmemiş yağ asidi (NEFA), beta hidroksi bütirik asit (BHBA), süt üre azotu (MUN) ile süt verimi ve kompozisyonu üzerindeki etkilerini belirlemektir. Materyal ve Metot:Araştırmada, bir kontrol ve iki deneme grubu olmak üzere her bir grupta 10 adet hayvan olacak şekilde toplam 30 adet geçiş dönemindeki Holştayn ırkı süt ineği kullanıldı. Araştırmada, kontrol grubuna temel rasyon verilirken deneme gruplarına temel rasyona ilave olarak, deneme grubu 1'de bulunan her bir hayvan günde 60 g, deneme grubu 2'deki hayvanlar ise günlük 120 g rumenden korunmuş kolin tüketmesi sağlandı. Bulgular:Haftalık ortalama canlı ağırlık düzeyleri ve süt verimleri bakımından gruplar arasındaki fark istatistiki olarak önemsiz (P>0.05) bulunmuştur. Aynı şekilde, gruplara göre zamana bağlı değişimler değerlendirildiğinde grup içi zaman x grup interaksiyonları canlı ağırlık düzeyleri (P=0.3864) ve süt verimleri (P=0.3864) bakımından önemsiz bulunmuştur. Grup etkisi giderildikten sonra zamana bağlı değişimler önemli (P0.05) bulundu. Doğum sonrası periyotta kolostrum ve sütteki MUN düzeyleri grup içi zaman x grup interaksiyonları önemsiz (P=0.2249) bulunmuştur. Geçiş dönemindeki hayvanların serum NEFA ve BHBA düzeyleri gruplara göre zamana bağlı değişimler değerlendirildiğinde grup içi zaman x grup interaksiyonları önemsiz (P>0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to investigate non esterified fatty acid (NEFA), beta-hydroxy butyric acid (BHBA) and milk urea nitrogen (MUN) profiles and milk production for dairy cow fed rumen protected choline during the transition period. Material and Method:A total of 30 dairy cows were allotted to one control and two experimental groups (10 animals per group) and were fed for beginning 3 weeks prior to expected calving until 21 days postpartum: 1) control group, fed a basal diet; 2) fed a basal diet containing 60 g/head/day rumen protected choline; 3) fed a basal diet containing 120 g/head/day rumen protected choline. Results:There were no significant (P>0.05) differences between the groups in terms of weekly average live weight level and milk yield. Similarly, when evaluated the time-dependent change according to groups, intra-group time x group interactions were not significant for live weight levels (P=0.3864) and milk yield (P=0.3864). Fat and protein levels of colostrum for control group, treatment group 1 and 2 were determined 6.75±0.107,6.93±0.225 and 6.81±0.272; 14.74±0.179, 14.36±0.253 ve 14.23±0.783, respectively. The differences between groups were statistically insignificant for fat and protein levels of colostrum. Intra-group time x group interactions were not significant (P=0.2249) for MUN in colostrum and milk during postparturient period. When evaluated the time-dependent change according to groups, Intra-group time x group interactions were not significant (P>0.05) for serum NEFA and BHBA levels of dairy cow during transition period.