Siyatik sinir hasarı oluşturulan ratlarda elektriksel stimülasyonun etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of electrical stimulation in rats with sciatic nerve injury
- Tez No: 677649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Physiotherapy and Rehabilitation, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sunulan çalışmada, siyatik sinir hasarı oluşturulan rat modelinde, elektriksel stimülasyonun sinir sistemi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 28 adet Wistar Albino rat (2 aylık, erkek, 250-300 g) kullanıldı. Her bir grupta 7 hayvan olup, 4 grup oluşturuldu; kontrol (K) grubu, elektriksel stimülasyon (ES) grubu, siyatik sinir hasarı (SSH) grubu ve siyatik sinir hasarı + elektriksel stimülasyon (SSH+ES) grubu. Deneysel siyatik sinir hasarı modeli, siyatik sinir 50 g/cm'lik bir kapanma kuvveti olan Yasargil FE 693 geçici anevrizma ile 2 dakika boyunca sıkıştırılarak yapıldı. Elektriksel stimülasyon 200 μs akım süresinde, 20 Hz frekansta, 2mA amplitude ile 20 dk 15 gün boyunca uygulandı. Çalışmanın sonunda tüm ratlar sakrifiye edildi. Siyatik sinir hasarı oluşturulan ratlarda elektriksel stimülasyonun sinirler üzerine olan etkileri, serum ve beyin dokusu beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) ve sinir büyüme faktörü (NGF) düzeylerinın belirlenmesi, ELİSA analizleri ile ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Purpose of the present study was to investigate the effects of electrical stimulation on nervous system in rats with sciatic nerve injury. In this study, 28 Wistar Albino rats (2 months old, male, 250-300 g) was used. Four groups were created and each group had 7 animals; control (K) group, electrical stimulation (ES) group, sciatic nerve injury (SSH) group and sciatic nerve injury + electrical stimulation (SSH+ES) group. The experimental sciatic nerve injury model was made by compressing the sciatic nerve with Yasargil FE 693 temporary aneurysm that a closing force (50 g/cm) for 2 minutes. Electrical stimulation was applied 200 μs current time, 20 Hz frequency, 2mA amplitude for 20 minutes during 15 days. At the end of the study all rats were sacrificed. In rats with sciatic nerve damage, the effects of electrical stimulation were revealed on nerves with determination of brain derived neurotrophic factor (BDNF) and nerve growth factor (NGF) levels in serum and brain tissue by ELISA analyzes.