Bursa İli özel eğitim merkezlerinde görev yapan uzmanların iş stresi ve iş doyumlarının incelenmesi
The investigation of the job stres and job satisfaction levels of the experts working in special education centers in Bursa
  1. Tez No: 468776
  2. Yazar: AYŞE BAYINDIR KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde engellilere hizmet veren uzman profesyonellerin iş stres ve doyum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Bursa ilinde on özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde yapılmış, analizler çalışmaya gönüllü olarak katılan 150 uzman profesyonel üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmada,“İş Stresi”ve“Minnesota İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Bursa ilinde 150 katılımcının % 63'ü Öğretmen, % 9'u Çocuk Gelişim Eğitmeni, % 13'ü Fizyoterapist, % 8'i Psikolog, % 7'si Sosyal Hizmet Uzmanı'dır. Stres ölçeği ile iş doyumu ölçeğinin ilişkilerin tümünün anlamlı ve negatif yönde oldukları görülmüştür. İş doyumu ölçeğinin alt boyutlarının ise, kendi aralarında pozitif ve oldukça yüksek düzeyde ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the job stress and job satisfaction levels of the professionals who work in the private special education and rehabilitation centers.The current study was conducted in ten private special education and rehabilitation centers in Bursa, and 150 professional experts participated in the study on a voluntary basis. The data were collected through two main instruments; namely,“Work Stress Scale”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”. 150 the participants were from various districts of Bursa: 63% of them were teachers, 9% of them were child development experts, 13% of them were physiotherapists, 8% of them were psychologists, and the rest 7% were social service experts.. Thus, all the correlations between the stress scale and job satisfaction scales were found to be negative and significant from a statistical standpoint.