Menopozal dönemdeki kadınlarda huzursuz bacak sendromunun (HBS) görülme sıklığı, yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisi
Prevalence and effect of restless legs syndrome on quality of life and sleep quality in menopausal women
  1. Tez No: 468777
  2. Yazar: HAMİDE ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, menopozal dönemdeki kadınlarda Huzursuz Bacak Sendromunun görülme sıklığı, yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve karşılaştırmalı bir çalışma olarak planlanmıştır Araştırmanın örneklemini Menopoz Polikliniğine başvuran ve HBS'li olan 256 ile HBS'li olmayan 359 menopoz dönemindeki toplam 615 kadın oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“Bireysel Bilgi Formu”,“Huzursuz Bacak Sendromu Tanı Kriterleri”,“Huzursuz Bacak Sendromu-Şiddet Değerlendirme Ölçeği”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”,“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 53.72±5.92 yıl olup, %50.4'ünün HBS'li olduğu ve %46.8'inin ise HBS'li olmadığı belirlenmiştir. Araştırmadaki her iki gruptaki kadınların çoğunluğunun ilkokul eğitim düzeyinde eğitim aldıkları, çoğunluğunun evli olduğu ve gelir getiren bir işte çalışmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and comparative study to determine prevalence and effect of the Restless Legs Syndrome (RLS) on quality of life and sleep quality in menopausal women. Study sample consisted of a total of 615 menopausal women presented to the Menopause Polyclinic, including 256 women with RLS and 359 women without RLS. Data collection instruments included“Personal Information Form”,“Restless Legs Syndrome Diagnostic Criteria”,“Restless Legs Syndrome Rating Scale”,“Pittsburgh Sleep Quality Index”(PSQI) and“SF-36 Health-Related Quality of Life Survey”. One-Sample Kolmogorov-Smirnov test was used for preassessment of data. Women in the study had a mean age of 53.72±5.92 years. Out of these women, 50.4% had RLS and 46.8% had no RLS. Majority of women in both study groups were married, primary school graduates and had no revenue-generating business.