Göz kapağı, konjunktiva ve orbita tümörlü hastalarda bap1 ve bap1 ile etkileşimde bulunan bazı genlerin ekspresyon profillerinin belirlenmesi
Determination of the expression profiles of BAP1 and BAP1 associated several genes in patients with eyelid,conjunctiva and orbita tumours
  1. Tez No: 468781
  2. Yazar: AYÇA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SİLİĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Göz kapağı, konjunktival ve orbital tümörler dünya genelinde tüm kanser türleri arasında nadir görülen fakat optomolojide en yaygın tümör tiplerindendir. Göz kapağı birçok doku tipi içerdiğinden dolayı, benign ve malign tümörlerin çeşitli tipleri içerebilmektedir. Göz kapağı tümörlerinin % 90'dan fazlasını bazal hücre karsinomu oluşturmaktadır. Çalışma grubumuzun büyük bir kısmı da bazal hücre karsinomu hastalarından oluşuyordu. BRCA1 ile ilişkili protein-1 (BAP1) bir tümör baskılayıcı gendir ve BRCA1 proteinin RING finger domaini etkileşime giren bir proteindir. O-bağlı N-asetil transferaz (OGT), N-asetilglikozaminin treonin ya da serin rezidülerine O-glikozidik bağla eklenmesini katalizler. Ying Yang1 (YY1), BAP1 ve OGT ile etkileşime giren bir transkripsiyon faktörüdür. Biz bu çalışmada göz kapağı, konjunktival ve orbital tümörlü 20 hastada BAP1, OGT ve YY1 ekspresyon düzeylerini Real Time PCR (RT-PCR), Enzim bağlı immünosorbent Analiz (ELİSA) ve immünohistokimya (IHK) gibi yöntemleri ile belirledik. RT-PCR yöntemiyle yapılan analizlerde BAP1, OGT ve YY1 ekspresyon düzeylerin artış gözlenmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Eyelid, conjunctival and orbital tumors are rare in all types of cancer worldwide but they are the most common tumor types in optomology. Because the eyelid contains many types of tissue, benign and malignant tumors may contain various types. More than 90% of eyelid tumors constitute basal cell carcinoma. Most of our study group consisted of patients with basal cell carcinoma. More than 90% of eyelid tumors constitute basal cell carcinoma. The majority of our study group consisted of patients with basal cell carcinoma. BRCA1-associated protein-1 (BAP1) is a tumor suppressor gene that interacts with the RING finger domain of the BRCA1 protein. O-linked N-acetyl transferase (OGT) catalyzes the attachment of O-glycosidic linkages to N-acetylglucosamine threonine or serine residues. Ying Yang1 (YY1) is a transcription factor that interacts with BAP1 and OGT. In this study, we determined BAP1, OGT and YY1 expression levels in 20 patients with eyelid, conjunctival and orbital tumors by using Real Time PCR (RT-PCR), Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) and immunohistochemistry (IHC). Although the expression levels of BAP1, OGT and YY1 were increased in RT-PCR analysis, no statistically significant correlation was observed (p> 0.05).