Göz kapağı, konjunktiva ve orbita tümörlü hastalarda DUSP/MKP-1 gen ailesinin ekspresyon düzeylerinin
Determination of expression levels of DUSP/MKP-1 gene family in patients with eyelid, conjunctiva and orbit tumor
- Tez No: 576766
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SİLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Göz kapağı, konjunktival ve orbital tümörler dünya genelinde tüm kanser türleri arasında oldukça nadir görülen kanser türleridir ve epidemiyolojileri hakkında çok az bilgi vardır. Orbital lezyonlar oftalmolojide sıklıkla görülmektedir ancak bu lezyonların zarar verici formları nadiren tümör oluşturur. Göz kapağı tümörleri, sık karşılaşılan gözün tümöral lezyonlarındandır ve bu kapak tümörleri benign ve malign tümörler şeklinde oluşabilmektedir. Çalışma grubumuzun büyük bir kısmı da bazal hücre karsinomlu hastalardan oluşturulmuştur. Çift özgüllüklü fosfatazlar (DUSP/MKP) kanserin başlatılması ve ilerlemesinde rol oynayan MAPK sinyalizsyon yollarının düzenlenmesinde kritik bir role sahiptir. DUSPs fosfo-serin/ treonin ve fosfo-tirozin kalıntılarının her ikisini de fosforilleyebilen bir fosfataz ailesidir. Bu çalışmada; göz tümörler ile MAPK sinyal yollarında etkili olan DUSP1, DUSP2, DUSP4, DUSP6, DUSP10 genlerini arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Biz bu çalışmada göz kapağı, konjunktival ve orbital tümörü ameliyatı sırasında çıkartılmış doku örneklerinden oluşan 20 hastada DUSP1, DUSP2, DUSP4, DUSP6, DUSP10 genlerini ekspresyon düzeylerini Real Time PCR (RT-PCR), yöntemleri ile belirlendik. Elde edilen verilerin gen ekspresyon analizi ise“RT2 profiler RT-PCR Array Data Analysis”istatistiksel analiz testi ile değerlendirildi. DUSP2 geninin 7,61 kat artığı, DUSP4 genin ise 0,12 kat azaldığı gözlendi (p˂0,05). DUSP1, DUSP6 ve DUSP10 genlerinde de değişiklikler gözlendi ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı(p>0,05). Sonuç olarak; Göz kapağı, konjunktival ve orbital tümörler ile DUSP2 ve DUSP4 genlerinin ekspresyon düzeyleri arasına anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. DUSP ailesi ile ilgili daha geniş kapsamlı araştırmalar kanserin aydınlatılmasında ve biyobelirteçlerin ortaya çıkmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Eyelid, conjunctival and orbital tumors are very rare among all cancers in the world and there is little information about their epidemiology. Orbital lesions are frequently seen in ophthalmology, but the harmful forms of these lesions rarely form a tumor. Eyelid tumors are the most common type of eye tumoral lessions, and these eyelid tumors may form as benign and malignant tumors. A large part of our study group was composed of patients with basal cell carcinoma. Dual-specific phosphatases (DUSP / MKP) have a critical role in the regulation of MAPK signaling pathways involved in the initiation and progression of cancer. DUSPs is a phosphatase family that can phosphorylate both phospho-serine / threonine and phospho-tyrosine residues. In this study, We aimed to investigate the relationship between DUSP1, DUSP2, DUSP4, DUSP6, DUSP10 genes which are effective in MAPK signaling pathways with eye tumors. In this study, the expression levels of DUSP1, DUSP2, DUSP4, DUSP6, DUSP10 genes were determined in tissue samples of 20 patients removed during eyelid, conjunctival and orbital tumor operations by using Real Time PCR (RT-PCR) methods. Gene expression analysis of the obtained data was evaluated by ''PC RT2 profiler RT-PCR Array Data Analysis'' statistical analysis test. It was observed that the DUSP2 gene was increased by 7.61 fold and the DUSP4 gene was decreased by 0.12 fold (p 0.05). As a result; A significant relationship was found between the eyelid, conjunctival and orbital tumors and the expression levels of DUSP2 and DUSP4 genes. More extensive research into the DUSP family may contribute to the elucidation of cancer and emergence of new biomarkers.