İzmit ve çevresinde ruminantlarda görülen göz hastalıklarının insidansı
Incidence of eye diseases in the ruminants of İzmit and its around
- Tez No: 569266
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GENÇCELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Kocaeli ilinin merkez ilçeleri olan Başiskele, İzmit ve Kandıra'nın toplam 51 mahallesinde değişik yaş, cinsiyet ve ırklardaki sığır, koyun ve keçiler göz hastalıkları açısından muayene edildi. Toplamda 13.672 (sığır 8.451, koyun-keçi 5.221) hayvan göz hastalıkları yönünden taramadan geçirilmiştir. Gözün muayenesi yapılmadan önce anemnez alınan bilgiler doğrultusunda buzağı, kuzu ve oğlaklar göz küresi, göz kapağı, kornea ve sklera anomalileri açısından muayene edilmiştir. Yetişkin hayvanlarda ise göz kapağı lezyonları, konjunktiva, kornea, sklera ve lens lezyonları, pupilla refleksinin durumu, amorozis varlığında hayvanın anormal yürüyüş ve davranışlarının değerlendirmesi şeklinde olmuştur. Yapılan çalışmada koyun, keçi ve sığırlarda ırk, cinsiyet ve yaş ayrımına gidilmeksizin tüm göz hastalıkları açısından tarama yapılmıştır. Göz hastalıkları tespit edilen tüm hayvanlar fotoğraflandırılmıştır. Çalışmada kullanılan 8451 Sığırın 180 tanesinde, 5221 Koyun-keçinin 158 tanesinde olmak üzere 338 hayvanda herhangi bir göz hastalığı tespit edilmiş olup bu hayvanlarda 21 çeşit göz hastalığı belirlenmiştir. Sığır, koyun ve keçileri kapsayan toplam 13.672 hayvan arasında hastalık görülme oranı % 2.58 olarak belirlenmiştir. Sığırlarda toplam populasyon içinde herhangi bir göz hastalığı görülme oranı % 2.13, koyun-keçi de ise % 3.31 oranında ortaya çıkmıştır. Konjunktivitis kataralis % 58.36 oranıyla hastalık tespit edilen sığır ve koyun-keçi grubunda en fazla karşılaşılan göz hastalığı olarak belirlenmiştir. Bu oran sığırlarda % 56.67, koyun-keçide ise % 60.12 miktarında bulunmuştur. Sığır ırkları arasında ilk sırada holştayn ırkında %1.30, ikinci sırada ise simental ırkında %1.01 oranında bir veya birden fazla hastalık görüldü. Aberden-Angus, Anadolu Mandası ve Hereford ırkı sığırlarda ve kuzu ile oğlaklarda herhangi bir göz hastalığı belirlenememiştir. Hasta hayvanlar arasında enfeksiyöz göz hastalıklarına yakalanma oranı % 91.50, nonenfeksiyöz göz hastalığına yakalanma oranı ise % 8.50 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışmanın yapıldığı bölgede iklime bağlı olarak uzun süreli rüzgarların esmemesi, hava sıcaklıklarının yüksek olmaması, köylerde otlakların uzun süreli yeşil kalması bölgesel avantaj olarak gözlemlenmiştir. Ayrıca, rüzgarlar nedeniyle taşınan yabancı maddelerin gözlerde soruna yol açmaması, barınak şartlarının iyi olması, bakım ve besleme şartlarının uygunluğu, işletme sahiplerinin bilinçli sayılabilecek şekilde hayvancılık yapması da göz hastalıkları insidansının düşük saptanmasında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, eye diseases of cattle, sheep and goats of different ages, sexes and races in 51 districts of Başiskele, Izmit and Kandıra which are the central districts of Kocaeli province were examined. A total of 13,672 (cattle 8,451, sheep-goat 5,221) animals were evaluated in terms of eye diseases. Calves, lambs and goats were examined for eyeball, eyelid, corneal and scleral anomalies according to the anemnesis. In adult animals, eyelid lesions, conjunctiva, cornea, sclera and lens lesions, pupil reflection, abnormal gait in the presence of amaurosis and behavior of the animal were evaluated. In this study, sheep, goat and cattle were examined in terms of all eye diseases regardless of race, gender and age discrimination. The of all animals with eye diseases were photographed. A total of 21 eye diseases were identified in 338 animals, of which 180 were of 8451 cattle and 158 were of 5221 sheep-goats. The incidence of disease was determined as 2.58% among 13.672 animals including cattle, sheep and goats. The incidence of any eye disease was 2.13% in the total cattle population and 3.31% in the sheep-goat population. Conjunctivitis cataralis was the most common eye disease in the cattle and sheep-goat group with a rate of 58.36%. This rate was found to be 56.67% in cattle and 60.12% in sheep and goat. Among the bovine breeds, one or more diseases were first seen in the Holstein 1.30% race, followed by the Simental 1.01% race. No eye disease was observed in Aberdeen-Angus, Anatolian Buffalo or Hereford breeds of cattle and lambs and goats. The rate of infectious eye diseases were detected as 91.50% and the rate of noninfectious eye diseases were detected 8.50% among the sick animals. As a result, depending on the climate in the region where the study is carried out, the long-term winds do not blow, the air temperatures are not high, the grasslands in the villages are very much. it is also long-term and has been observed as a regional advantage. In addition, the fact that foreign substances carried due to winds do not cause problems in the eyes, good shelter conditions, suitability of maintenance and feeding conditions, and livestock breeding which can be considered as conscious by the owners of the enterprise were also effective in determining the incidence of eye diseases.