Gebelik sürecinde ruhsal durum ve benlik saygısı: Bir izlem çalışması
Mental health and self-esteem during preagnancy: A follow-up study
  1. Tez No: 468786
  2. Yazar: ÖZGE KISAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, gebelikte ruhsal durum ve benlik saygısını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Sivas Divriği Sadık Özgür Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, araştırmaya alınabilme kriterlerini taşıyan 15-49 yaş grubu 107 gebe oluşturmuştur. Çalışmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Gebeliğin her üç trimestirinde veri toplama araçları tekrarlı olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde F testi, Friedman F testi, bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U testi ve Sperman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada gebelik trimesterlerinde gebelerde KSE alt ölçeklerinden; anksiyete, olumsuz benlik saygısı, somatizasyon ve hostilite puan ortalamaları 1.trimestere göre 2. trimesterde azalmış ve 3. trimesterde artmıştır. Depresyon puan ortalaması ise 1.trimestere göre 2. ve 3. trimesterde artmıştır. Gebelerin eğitim durumu, çalışma durumu, aile tipi, eşin eğitimi, eşin çalışma durumu, ekonomik durum, gebelik sayısı, gebeliği isteme durumu, planlanan doğum şekli, beklenen bebek cinsiyeti, cinsiyeti öğrendiklerinde hissettikleri, fiziksel ve sağlık sorunu yaşama durumu, fiziksel ve ruhsal sağlık bakım yardımı alma durumu değişkenlerine göre trimesterlerde gebelerin KSE alt ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p0.05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to evaluate the PSYCHOLOGICAL STATE AND SELF ESTEEM DURING PREGNANCY. The study has been carried out in Sivas Divriği Sadık Özgür State Hospital and the sample group is consist of 107 pregnant, between the age of 15 and 49. The necessary data is collected via personal infomation form, the Brief Symptom Inventory and Rosenberg Self Esteem Scale. The data collection tools are applied repetitively in each three trimester. In the data analysis F test, Friedman F test, unpaired t test, Mann Whitney U test and Sperman correlational analysis are used. In this study in trimester periods, the pregnant's anxiety, negative sense of self, hostility, somatization averages which are from the subscales of BSI, decrease in the 2nd trimester when they are compared with the 1st trimester, also the averages increase in the 3rd trimester. It has been detected that there is a meaningful statistical difference in trimesters between the pregnant's averages of the subscales of BSI according to these variables: pregnant's educational and employment status, the types of family, partners' educational and employment status, economic conditions, number of pregnancy, willingness of pregnancy, planned delivery method, the expected gender, feelings when the gender of the baby is determined, physical health problems, the use of physical health care, mental health problems, the use of mental health care (p0.05).