Sivas il merkezinde lise öğrencilerinin okul yaşam kalitesi ve ilişkili faktörler
Quality school life of high school students in Sivas province center and the associated factors
- Tez No: 468785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, Sivas il merkezinde lise öğrencilerinin Okul Yaşam Kalitesi(OYK) ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veriler 'Liselerde Yaşam Kalitesi Ölçeği (LİSEYKÖ) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Kesitsel tipte yapılan araştırmanın evrenini 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Sivas il merkezinde bulunan liselerde 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören 23728 öğrenci oluşturmuş, örnekleme 546 öğrenci alınmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS (Versiyon22.0) programına yüklenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the school life quality and related factors of high school students in Sivas province center.Survey data were collected using the“Quality School Life Scale for High School Students”and the Personal Information Form developed by the researcher.The universe of the cross-sectional study was composed of 23728 students in 9, 10, 11 and 12 classes in the high school in Sivas province center in 2015-2016 academic year and 546 students were sampled. Data obtained in this study were evaluated by loading on SPSS (Data 22.0) program. In evaluating the data; momentousness of the difference between two averages test, Tukey test, Manwhitney-U test, Kruskal-Wallis test was considered significant. According to the results obtained from the results of the research, the students' QSLs were found at the moderate level, the highest point average in the 'Student' sub-dimension (46.72 ± 9.35) and the lowest point average in the 'Status' sub-dimension (17.02 ± 4.67).It was determined that there was a significant difference between QSL scale scores of girls and boys in favor of small classes; in terms of grade level in favor of female students. QSL scale points average of students; (p> 0.05), the difference was found to be statistically insignificant when the education level of the mother and father of the student, the occupation of the mother and the father, the number of the sister of the student, the chronic disease situation, the economic situation perceived.