Deneysel hipertiroidi oluşturulmuş sıçan ovaryumlarında vasa (DDX4) ve IFITM3 immünolokalizasyonlarının belirlenmesi
Determination of vasa (DDC4) and IFITM3 immunolocalization in experimental hyperthyroidism in rat ovaries
  1. Tez No: 468806
  2. Yazar: KÜBRA BAŞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÜNVER SARAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hipertiroidi, tiroid bezinin aşırı miktarda tiroid hormonu üretimine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. VASA; DEAD-box protein ailesinin temel bir üyesi olan ATP'ye bağımlı bir RNA helikazıdır. 1-8U olarak da bilinen interferona bağlı transmembran protein 3 (IFITM3), IFN-indüklenebilir transmembran protein ailesinin önemli üyelerinden biridir. Bu çalışmada VASA (DDX4) ve IFITM3'ün hipertiroidili sıçan ovaryumlarında immünolokalizasyonları gösterilerek hipertiroidiyle olan ilişkisi incelenmiştir. Erişkin dişi sıçanlarda hipertiroidi oluşturmak için 21 gün süre ile 250 mcg/kg/gün olmak üzere subkutan enjeksiyon yolu ile L-tiroksin, kontrol grubuna ise serum fizyolojik enjekte edilmiştir. Sonrasında kardiyak kan alınıp, ötenazi sağlanmış ve ovaryum dokuları toplanmıştır. VASA'nın hipertiroidili sıçanlarda yoğun olarak oositlerde ve büyüyen foliküllerin teka tabakalarında, IFITM3'ün ise; germinal epitelde ve oositlerde kuvvetli eksprese edildiği görülmüştür. VASA antikorunun bu bölgelerde yoğun olarak eksprese edilmesi, oosit sitoplazmasında bol bulunan mitokondrinin sentezlediği ATP'den dolayı olabilir. Teka tabakasında LH reseptörleri vardır. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında büyüyen foliküllerin teka tabakalarında VASA ekpresyonunun artması, hipertiroidinin LH seviyesini artmasından kaynaklanabilir ve hipertiroidinin VASA ekspresyonunu artırdığı söylenebilir. IFITM3; hem tip I hem de tip II IFN ile indüklenebilir. Tip I IFN'ler çoğunlukla dendritik hücreler tarafından üretilir ancak epitel hücreleri gibi hücre tiplerinde indüklenebilir. IFITM3'ün germinal epitelde eksprese edilmesi, IFN'nin epitel hücrelerinde uyarılmasından kaynaklanabilir. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hipertiroidili ovaryumda folikül gelişimiyle oosit sitoplazmasındaki ekspresyonun azalması, hipertiroidinin IFITM3 ekspresyonunu azalttığını düşündürebilir. Sonuç olarak, VASA ve IFITM3 foliküler gelişimde etkili olabilir ve hipertiroidi, VASA ve IFITM3'ün ekspresyonlarını etkiler.
Özet (Çeviri)
Hyperthyroidism is the condition that occurs due to excessive production of thyroid hormone by the thyroid gland. VASA is an ATP-dependent RNA helicase that is a key member of the DEAD-box protein family. Interferon-induced transmembrane protein3 (IFITM3), known as 1-8U, is one of the important members of the IFN-inducible transmembrane protein family. In this study, we investigated the relationship between VASA and IFITM3 with hyperthyroidism by showing immunolocalization in hyperthyroid rat ovaries. L-thyroxine was injected through subcutaneous injection at 250 mcg/kg/day for 21 days to induce hyperthyroidism in adult female rats. The control group was saline injected only. Afterwards, cardiac blood was removed, euthanasia was ensured and ovarian tissues were collected. It has been shown that VASA is intensively expressed in the oocytes and the theca layers of growing follicles in hyperthyroid rats, IFITM3 is also strongly expressed in the germinal epithelium and oocytes. An intensive expression of VASA in those regions may be due to ATP, which is abundant in mitochondries of oocyte cytoplasm. There are LH receptors in theca layers. The increase of VASA expression in theca layers of growing follicles might be caused by hyperthyroidism that also increase LH level when compared to the control group and it could be said that hyperthyroidism increased the VASA expression. IFITM3 could be induced by both type I and type II IFN. Type I IFNs are mostly produced by dendritic cells but also can be induced in cell types such as epithelial cells. Expression of IFITM3 in the germinal epithelium may be resulted from the induction of IFN in epithelial cells. Compared to the control group, a decreased expression of IFITM3 of oocyte cytoplasm by developing follicles in the hyperthyroidic ovary suggest that hyperthyroidism might decrease IFITM3 expression. As a result, hyperthyroidism affects the expressions of VASA and IFITM3 which may be effective in follicular development.