Spastik hemiplejik serebral palsili çocuklarda ayna terapisinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of mirror therapy in children with spastic hemiplegic cerebral palsy
  1. Tez No: 468831
  2. Yazar: DUYGU KORKEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı; spastik hemiplejik serebral palsili (SP) çocuklara uygulanan ayna terapisinin etkinliğini araştırmaktı. Çalışmaya yaşları 4-18 yıl arasında değişen 10 spastik hemiplejik SP'li çocuk dahil edildi. Çalışmamız kendi içinde kontrol grubu olan self kontrol çalışma olarak dizayn edildi. Çocuklar aynı fizyoterapist tarafından 8 hafta boyunca haftada 2 gün 45'er dakika olacak şekilde aldıkları rutin fizyoterapi programına ek olarak haftada 3 gün 30 dk. olmak üzere ayna terapisine alındı. Çocuklar ; Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMFCS), kaba motor ,kaba motor fonksiyon ölçütü (GMFM-88), Üst Ekstremite Bimanual El Becerileri Sınıflama Sistemi; MACS, Üst Ekstremite Becerileri Kalite Testi (QUEST), Modifiye Ashworth Skalası; MAS, normal eklem hareket açıklıkları, amaç erişim ölçeği (GAS), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM), beyin re-organizasyon durumları (fMRG) ve Çocuk Sağlık Anketi (CHQ_PF50) ölçekleri ile değerlendirildi. Çocuklar 1. 8. ve 16. haftalarda aynı değerlendirmelere tabi tutuldu. Çalışmada 1. ve 8. hafta arası kontrol dönemi olarak, 8. ve 16. hafta arası ise çalışma dönemi yani ayna terapisinin uygulandığı dönem olarak planlandı ve bu dönemde ayna terapisi uygulandı. İlk sekiz haftalık kontrol döneminin öncesi ve sonrasında yapılan değerlendirme parametrelerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of mirror therapy in children with spastic hemiplegic cerebral palsy (CP) on 10 spastic hemiplegic SP patients aged 4 to 18 years. The children were randomly selected among the patients followed up at our PTR Department. The design was a self-controlled study with an internal control group. Children were administered mirror therapy by the same physiotherapist 30 minutes a day, 3 days a week for 8 weeks in addition to traditional physiotherapy. The Gross Motor Function Classification System (GMFCS), gross motor function measurement (GMFM-88), Upper Extremity Manual Ability Classification System (MACS), Quality of Upper Extremity Skills Test (QUEST), Modified Ashworth Scale (MAS), joint range of motion evaluation, Goal Achievement Scale (GAS), Functional Independence Measurement (WeeFIM), cerebral re-organization evaluation (fMRG) and Child Health Questionnaire (CHQ_PF50) were used at the 1st, 8th and 16th weeks. Week 1-8 was the control period with physiotherapy and rehabilitation only while week 9-16 was the study period with added mirror therapy. No statistically significant difference was found in the evaluation parameters before and after the control period (p>0.05).