Bornova koşullarında aspidiotus hedericola leonardi (homoptera diaspididae)'nin kışlama durumuyla ilgili gözlemler
- Tez No: 46885
- Danışmanlar: PROF.DR. FEYZİ ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
32 ÖZET 1994-1995 Yıllarında Bornova (İzmir) koşullarında yürütülen bu çalışmada Aspidiotus hederi cola Leonard i (Homoptera : Diaspididae) ' nın kışlama durumunun belirlenmesi amaç lanmış t ır. Yapılan çal ışma lar sonunda A. hederi col a 'nın tek konukcusunun Hedera hel ix L. (Araliaceae) olduğu ve kışı H.hel ix üzerinde değişik dönemlerde geçirdiği saptanmıştır A. hederi co la 'nın ergin dişilerinin kabuğu dairesel şekilli, beyaz veya krem renginden soluk sarıya kadar değişen renklerde olup kabuk uzunluğu 1.3-2.0 mm'dir. Erkek pupa -kabuğu yassı ve hafifçe oval, beyaz renkli, kabuk Uzunluğu 0.6-0.7 mm, larva derisi merkezde ve parlak sarı renklidir. Ergin dişilerin vücudu armut seklinde ve sarı renkli olup vücut uzunluğu 0.8-0.9 mm'dir. Anten çıkıntısı üzerinde bir tane kıl bulunur. Yumurtaları oval, sarı renkli olup 0.24 mm uzunluğundadır. Yumurtalar dişi kabuğu altında küme halinde bulunmaktadır. Bornova koşullarında erkek/dişi oranının saptanması amacıyla yapılan sayımlarda A. hedericola ' nın doğal populasyonlarının % 97.2-98.6'sı dişilerden. % 1.4-2.8'sı da erkeklerden oluşmakta olup doğada yok denecek kadar erkek bireyler bulunmaktadır. A.hedericola'nın dişileri 2. ' nimf" dönemi geçirir, erkekleri ise buna ek olarak prepupa ve pupa dönemini de geçirir. Yumurtadan yeni çıkan nimfler hareketlidir. Daha sonra bu hareketli nimfler kendilerine uygun bir yere yerleşip orada sabit hale gelir. Belli bir süre sonra33 salgıladıklara mumumsu bir maddeyle vücut üzeri pamuğumsu bir kabukla kaplanır. Bu dönemde dişi ve erkekler birbir lerine benzerler. 15.11.1994-15.03.1995 tarihleri arasında H. helix bitkisinde yapılan günlük sayımlar sonucu ergin erkek bireylerin en fazla bos kabuk, ergin dişi bireylerin canlı ergin dişi, 1. dönem nimflerin ölü, 2. dönem nimflerin ölü. dönemlerinde kışı ge çirdiği saptanmıştır. Bornova koşullarında bu tarihlerde A. heder icol a ' nı n % 50.1 ergin dişi, % 18.0 erkek, % 17.4 2. dönem nimf, % 11.4 1. dönem nimf, % 3.1 hareketli nimf dönemlerinde olduğu sapta nm ıştır. Yapılan gözlemlere göre. ergin erkek en fazla 2-5 gün yasar. Kabuk içinden çıkan ergin erkek yaprak üzerinde dolaşır, ergin dişileri bulur ve kısa zaman içinde birkaç dişiyle çiftleşir. \
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY This study was conducted to be determined the overwintering stage of Aspidiotus hedericola Leonardi (Homoptera: Diaspididae) during 1994-1995 in Bornova. Izmir. According to the studies it was determined that the only host of A.hederi col a was Hedero helix L. (Araliaceae) and lived on this plant during winter season as well. The demale of A. hedericola is with circular shell, white or cream to bright yellow coloured to 1.3-2.0 mm lenght. Male pupa; with eliptic and oval shell. white coloured to 0.6-0.7 mm lenght; larva's skin is in the centre and bright yellow coloured. Female's body is like pear and yellow coloured, with 0.3-0.9 mm lenght. There is a bristle on the antenno. Their eggs are oval, yellow to 0.24 mm lenght. Eggs are under the female's shell as a group. The fameles of A. hedericola have two nymphal stages addition to this their males pass the prepupa and pupa period as well. Nymphes that leaves out of eggs are active then these active nymphes settle in a appropriate place and become motion less. Their body is covered with a waxy layer secret by themselves. Females and males are similar in this period. As a result of the daily countings on the H. he 1 ix between 15.il. 1994 and 15.03.1995; males pass the winter as a maximum empty shell, females the ındivıdualys of 1 an 2 nymphal stages are dead. During this period in Bornova, population percentages in A. hedericola are as fol lows ;35 Females 50.1 %. males 18.0 %, 2n nymphal stage st 117.4 %, 1 nymphal stage 11.4 % and crawlers 3.1 %. According to the observations, males live 2-5 days. Male, live the shell, find females and mate with they one female in a short period. It was found that t eh ratio of females was 97.2-98.6 % and that of male is 1.4-2.8 % in the natural population.