Karpal instabilite problemi olan bireylerde önkol kas aktivasyon paternlerinin ve etkilerinin araştırılması
Alterations in the forearm muscle activation patterns following carpal instability
- Tez No: 468853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, SLİL yaralanmasına bağlı karpal instabilitesi olan bireylerde önkol kas aktivasyon paternlerindeki değişiklikleri saptamak, el bileği ağrı şiddetinin kas aktivasyon paternleri ile ilişkisini araştırmak ve SLİL yaralanmasına bağlı karpal instabilitesi olan bireylerde üst ekstremite fonksiyonel seviyesindeki değişiklikleri araştırmaktı. Çalışmaya karpal instabilite tanısı konmuş 15 hasta (İnstabilite Grubu) ile 11 sağlıklı birey (Kontrol Grubu) dâhil edildi. Değerlendirme kapsamında; ağrı, kavrama kuvveti, üst ekstremite fonksiyonel düzeyi (Kol, Omuz ve El Sorunları anketi, Hasta Bazlı El bileği anketi, MAYO El anketi) ve önkol kaslarının EMG aktivite analizi yer aldı. El bileği ekstansiyon ve fleksiyon hareketleri sırasında Ekstansör Karpi Ulnaris (EKU), Ekstansör Karpi Radialis (EKR), Fleksör Karpi Ulnaris (FKU) ve Fleksör Karpi Radialis (FKR) kaslarının aktivasyonları yüzeyel elektromyografi (sEMG) ile kaydedildi. İnstabilite grubundaki bireylerin kontrol grubuna göre ağrı şiddetinin daha yüksek olduğu ve fonksiyonel durumunun daha kötü olduğu bulundu (p˂0,05). El bileği hareketleri sırasında instabilite grubunda kontrol grubuna göre EKR kas aktivitesinde azalma ve EKU aktivitesinde artış kaydedildi (p˂0,05).
Özet (Çeviri)
This study is aimed to demonstrate the alterations in the activation patterns of the forearm muscles, to investigate the relationship between the pain severity and the muscle activation patterns and to demonstrate the upper extremity functional level in patients with Scapholunate Interosseous Ligament (SLIL) injury. This study included 15 patients with SLIL injury (Instability Group) and 11 healthy participants (Control Group). Both groups were evaluated in regards to pain, grip strength, upper extremity functional level (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand score, Patient Rated Wrist Evaluation score and MAYO wrist score) and the analysis of the forearm muscles activity. Activation patterns of Extensor Carpi Ulnaris (ECU), Extensor Carpi Radialis (ECR), Flexor Carpi Ulnaris (FCU) and Flexor Carpi Radialis (FCR) muscles during wrisr extension and flexion were recorded by surface Electromyography (sEMG). In the Instability group, pain severity was higher and the functional level was worse than the Control group (p˂0,05). During wrist extension, ECR activity was lower and the ECU activity was higher in the Instability group than the Control group (p˂0,05).