TRT çocuk kanalında yayınlanan çizgi dizilerin iletişim engelleri açısından incelenmesi
Examining the cartoons broadcasting in the channel of TRT çocuk in terms of communication barriers.
- Tez No: 468858
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN ZELİHA ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, TRT Çocuk kanalında okul çağı çocuklara yönelik yayınlanan çizgi dizilerin iletişim engelleri açısından incelenmesini amaçlamıştır. Araştırmanın veri kaynağını TRT Çocuk kanalında 2016 yılında okul çağı çocuklara yönelik yayınlanan 33 çizgi dizi içerisinden 5 çizgi dizinin ortalama 60 dakikalık yayınları oluşturmuştur. Araştırma nitel araştırma yönteminin durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Araştırma kapsamında veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. İncelenen çizgi dizilerde iletişim engellerinin kullanımına 9-12 yaş grubuna yönelik çizgi dizilerde 6-9 yaş grubuna yönelik çizgi dizilere göre daha fazla yer verildiği görülmüştür. Çizgi dizilerde sırasıyla iletişim engellerine göre en çok çocuktan-çocuğa, yetişkinden-çocuğa, yetişkinden-yetişkine ve çocuktan-yetişkine iletişimde iletişim engeli iletilerine yer verildiği görülmüştür. 6-9 yaş grubu çizgi dizilerde en çok yetişkinden-çocuğa, 9-12 yaş grubu çizgi dizilerde ise çocuktan-çocuğa olan iletişimde iletişim engeli içeren iletilerin olduğu görülmüştür. Çizgi dizilerde iletişim engeli kategorilerine göre sırasıyla en çok bastırıcı, çözüm ve dolaylı iletilere yer verildiği görülmüştür. Çizgi dizilerde İletişim engeli iletilerine göre ise sırasıyla en çok“Yargılamak, Eleştirmek, Suçlamak”,“Emir Vermek, Yönetmek, Talep Etmek”,“Uyarmak, Tehdit Etmek”,“Güven Vermek, Duygularını Paylaşmak”,“Yorumlamak, Tahlil Yapmak”,“İğnelemek, Takılmak, Utandırmak”,“İsim Takmak, Alay Etmek”,“Sorguya çekmek, İrdelemek”,“Öğretme, Nutuk Çekme, Gerekçeleri Anlatma”,“Konuyu Saptırmak, Dikkati Dağıtmak”,“Akıl Vermek, Öneri ya da Çözüm Sunmak”,“Ahlak Dersi Vermek, Öğüt Vermek”,“Övmek, Pohpohlamak”iletilerine yer verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the cartoons broadcasting periodically in the channel namely TRT for school age children in terms of communication barriers. The date source of the research consited of average sixty minutes boradcasting of five cartoons watched on the channel of TRT Child selected from thirty-three cartoons which are for school age children. The research was conducted with the case study design of the qualitative research method. The data of the research was analyzed by content analysis method. It was observed that the use of communication barriers was determined more in the cartoons examined in the research for children between 9 and 12 years old than 6 and 9 years old. It has been seen that there are mostly in the sequence of child-to-child, adult to child, adult to adult and child to adults communication barriers in communication. In the cartoons for children between 6 and 9 years old, there are more messages including communication barriers in the communication of adult to child. In the cartoons for children between 9 and 12 years old, there are more mesages including communication barriers in the communication of child to child. In the cartoons, it has been seen that it has been given place for repressive, solution and indirect messages respectively according to communication barriers categories. According to communication barriers mesaages, there has more given place for“Judging, Criticizing, Disagreeing, Blaming”,“Ordering, Direction or Demanding”,“Warning or Threatening”“Reassuring, Sympathizing, Consoling”,“İnterpreting, Analyzing”,“Shaming, Ridiculing, Labeling, Name Calling”,“ Questioning, Probing”,“Withdrawing, Distracting, Humoring, Changing The Subject ”,“Giving Advice, Making Suggestions, Providing Solutions”,“Moralizing, Preaching, Telling Them Their Duty”, Agreeing, Approving, Praising" respectively in the cartoons,