Non-alkolik yağlı karaciğer (NAYKH) hastalığı olan bireylerde doymuş yağı azaltılmış diyetin inflamasyon üzerine etkisi
Effect of reduced saturated fatty acid diet on inflammation in non-alcoholicfatty liver disease (NAFLD)
- Tez No: 468877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Non-Alkolik Yağlı Karaciğer (NAYKH) Hastalığı basit yağlanma olan steatozdan inflamasyon durumunu içeren Non-alkolik steatohepatite ve sonunda karaciğer kanserine uzanan geniş bir aralığı kapsayan kompleks bir hastalıktır. Diyet yağının hem miktar hem de tür açısından hastalığın gelişiminde öncü rol oynadığı gösterilmiştir. Bu araştırmanın amacı (NAYKH) tanısı almış bireylerde doymuş yağı azaltılmış diyetin antropometrik ölçümlere, kanda bazı biyokimyasal parametrelere ve serum Tümör Nekroz Faktörü (TNF)-α, İnterlökin (IL)-6 ve kimerin seviyelerine etkisini saptamaktır. Çalışmaya 19-65 yaş aralığında 23 kişi katılmıştır. Çalışma kapsamında bireylerrandomize iki gruba ayrılarak %7 (n=11) ve %12 (n=12) doymuş yağ içeren diyet tedavisi 3 ay süresince uygulanmıştır. Çalışma başlangıcında bireylere demografik özellikler, diyet alışkanlıkları, sigara ve alkol tüketimi ve 24 saatlik geriye dönük fiziksel aktiviteyi sorgulayan anket yüz yüze uygulanmıştır.Çalışma başlangıcında ve bitiminde serum örneklerinde ELISA kitleriyle TNF-α, IL-6 ve kimerin çalışılmıştır. Bireylerin antropometrik, biyokimyasal parametreleri ile serum inflamatuar protein düzeyleri çalışma başlangıcında ve sonunda karşılaştırılmıştır. Beden Kütle İndeksi değerleri %7 doymuş yağ alan grupta 31,2±3,96 kg〖/m〗^2'den 29,3±4,36 kg〖/m〗^2'ye (p=0,002) %12 doymuş yağ alan grupta ise 29,9±3,90 kg〖/m〗^2'den 28,8±3,72kg〖/m〗^2'ye (p=0,01) düşmüştür. Bu değişimler istatistik açıdan anlamlı bulunmuştur. Çalışma sonunda her iki gruptaki ALT ve AST enzim düzeylerindeki değişim istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0,05)NAYKH'lı bireylere sağlıklı beslenmenin önemi ve tedavinin bir parçası olduğu anlatılmalı ve bireylere yaşam boyu uygulanabilir sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırma hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) is a complex disease that includes from; stetatosis known as a simple fatty liver to Non-Alcoholic Steatohepatitis, having inflamatuar situation and liver cancer.It has been showed that both of fat type and amount plays pioner role at the progression of disease.The aim of this study is to determine effect of reduced saturated fatty acids diet in anthropometric measurements some of biochemical parameters in blood Tumor necrosis factor (TNF) -α, Interleukin (IL)-6 and Chemerin levels in serum in individuals with NAFLD. A total of 23 adults aged between 19 to 65 years participated in the study. In this study regard individuals were randomly dividided into two groups. They followed diet therapy for three months; group with 7 % saturated fatty acid (n=11) 12% saturated fatty acid (n=12). Questionnairre including demographic characteristics,dietary habits, smoking status, alcohol consumption and 24 hour physical activity recall,were applied face to face at baseline. Collected serum samples for TNF-α, IL-6 and chemerin were run in by ELISA. Data of individiuals's anthropometric measurements, biochemical parameters and serum protein levels were compared at baseline and end of study. Body Mass Index (BMI) decreased from 31,2±3,96 kg〖/m〗^2 to 29,3±4,36 kg〖/m〗^2(p=0,002) in 7 % saturated fatty acid group and from 29,9±3,90 kg〖/m〗^2 to 28,8±3,72kg〖/m〗^2 in 12 % saturated fatty acid group. (p=0,001)These changes were siginificant in statistically. At the end of study ALT, AST, enzyme level changes were significant (p0,05). As a part of routin therapy importance of healthy nutrition should be explained to patients with NAFLD. Healhty nutrition habits can be applied long life should be aimed to patients with NAFLD.