Diyete eklenen farklı türlerdeki şekerin yağ asit translokasyonu, depolanması ve iştah ile ilintili peptidler üzerine etkileri
The effects of dietary added sugars on fatty acid translocation, accumulation and appetite peptides
- Tez No: 468876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN NERGİZ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma gebelik öncesi, sırası ve laktasyon döneminde fazla miktarda ilave şeker (sükroz, fruktoz, yüksek fruktozlu mısır şurubu) alımının anne ve yavru ratlarda; obezite ile ilişkili yağ asit translokasyonu ve depolanması, iştah ile ilintili peptidler ve insülin direnci üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan organ ve dokular 29 adet Sprague Dawley cinsi, dişi ratlar ve çiftleştirilme sonrası doğan 196 yavru ratın daha önceden elde edilmiş doku ve organları kullanılmıştır. 3 haftalık ratlar 2 haftalık wash-out dönemi sonrasında 5 gruba ayrılarak içme sularına %20 w/v oranında sükroz, fruktoz, yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) veya maltodekstrin 12 hafta süresince eklenmiştir. Beşinci grup ise sade içme suyu ile beslenen kontrol grubudur. Aynı diyete gebelik öncesi, sırası ve laktasyon dönemlerinde (18 hafta) devam edilmiştir ve sonuçlar kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done to examine the effects of high consumption of added sugar (sucrose, fructose, high fructose corn syrup) on dams and pups when consumed as a part of the maternal diet through the points of obesity, fatty acid translocation and accumulation, appetite peptides, and insulin resistance. The blood and tissues used in this study was provided from Sprague Dawley rats (n=29) and their pups (n=196). After a wash-out period rats were divided into five groups. Added sugars (sucrose, fructose or high fructose corn syrup-HFCS) were added in the drinking water of rats at a concentration of 20%w/v, the same amount of maltodextrin was added to the drinking water of the vehicle and plain water was administered to the control group. The same diets were continued before, during gestation and lactation at a total of 18 weeks. The analysis results of the dietary manipulation groups were compared with the control group.