Elazığ mesleki eğitim merkezine bağlı olarak çalışan 14-19 yaş grubu çocukların sosyo-ekonomik açıdan değerlendirilmesi
Socio-econamic assessment of 14-19 age group children employed at Elazig vocational training center
  1. Tez No: 468916
  2. Yazar: BERRA KÖSESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FERDANE OĞUZÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çocuk işçiliği, çocuk sağlığını ve gelişimini bozan evrensel bir sorundur ve genellikle pek çok faktörün birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında yoksulluk en sık sebeptir. Çocuklar yemek ve barınma gibi temel gereksinimlerini karşılayabilmek için çalışmak durumunda kalmaktadır. Dünyada ve ülkemizde, çocuk ve genç işçilerin çalıştırılma usul ve esasları, alacakları ücretler ile çalışma ve ara dinlenme süreleri ulusal/uluslararası sözleşmeler, kanunlar ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. TÜİK, 2012 Çocuk İşgücü Anketi sonuçlarına göre; Türkiye' de çalışan çocuk sayısı 6-14 yaş grubunda 292 bin kişi, 15-17 yaş grubunda 601 bin kişi ve toplamda 893 bin kişi olarak belirlenmiştir. Tanımlayıcı türdeki bu araştırmanın evrenini Elazığ Mesleki Eğitim Merkezi'ne kayıtlı bulunan 14-19 yaş grubu 230 çocuk oluşturmaktadır. Mesleki Eğitim Merkezine kaydı bulunmasına karşın, aktif olarak eğitime devam etmeme ve araştırmaya katılmayı kabul etmemeden dolayı araştırmanın yapıldığı tarihlerde 138 çocuğa ulaşılarak anket formu uygulanabilmiştir. Ankete katılım oranı %60 olmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından literatür taranarak oluşturulan, 55 soru ve dört bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket uygulaması, araştırmaya katılan 14-19 yaş grubu çocukların sözlü onamı alınarak, sadece gönüllü olan kişilere yapılmıştır. Bu araştırmanın saha çalışması 04 Nisan – 29 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin %68,8'i erkek olup, yaş ortalamaları 17,77±1,14 (min.15, maks. 19) ve %54,3'ü ortaokul mezunudur. Öğrencilerin %48,9'u 13 ila 15 yaş aralığında çalışmaya başladığını ifade etmiştir. Günlük ortalama çalıştıkları süre 11,54±1,45 (min. 8, maks. 15) saat, çalışmaya başlama yaş ortalamaları ise 14,94±1,94 (min. 9, maks. 19) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Child labor is a universal problem, which destroys health and development of child and mostly emerges with combining many factors. The most often reason among these factors is poverty. Children have to be working to supply their essential requirement such as nutrition and accommodation. Wages and working conditions of child and young workers are defined by national/international agreements, laws and regulations in the world and in our country. According to results of 2012 TUIK Child Labor Survey, number of worker children is determined as 292.000 at ages 6-14, 601.000 at ages 15-17 and at total 893.000 in Turkey. The universe of this descriptive study consists of 230 children with 14-19 ages registered at the Elazig Vocational Training Center. Despite of registration to the Vocational Training Center, only 138 children could be reached questionnaire form could be applied on the date of the survey because of lack of continuity to education and refusing to attend the survey. The participation rate in the survey has been at 60%. In this research, as a data collection tool, the researchers used a questionnaire form consisting of 4 parts and 55 questions. Survey is conducted by having verbal confirmation from attendants who are at ages 14-19, and only conducted on volunteers. Fieldwork of this research is conducted between 04 April 2016 and 29 April 2016. 68,8% of students are male and their age average is 17,77±1,14 (min. 15, max. 19) and only 54,3% of them is graduated from secondary school. 48,9% of the students has stated that they have started to work in the age of 13 to 15 years. Average working hours per day is 11,54±1,45 (min. 8, max. 15) hours, age average for starting to work is determined as 14,94±1,94 (min. 9, max. 19).