Tütün dumanına maruz kalan gebe ratların yavrularında oluşacak akciğer hasarına karşı alfa lipoik asit'in etkilerinin araştırılması
The investigation of effect of alpha lipoic acid against damage on neonatal rat lung to maternal tobacco smoke exposure
  1. Tez No: 468937
  2. Yazar: ELİF ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENVER OZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma gebelik döneminde tütün dumanına maruz kalan sıçanların yavrularının akciğerlerinde meydana gelen histolojik ve biyokimyasal değişikliklerin belirlenmesi ve bu değişiklikler üzerine, gebelik süresince uygulanan alfa lipoik asitin koruyucu etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda 6 haftalık ve ortalama 160±10 g ağırlığında 24 adet Spraque-Dawley cinsi dişi sıçanlar kullanıldı. Dişi sıçanlar, erkek sıçanlar ile çiftleştirildi ve vajinal smearda spermin gözlendiği tarih embriyonik 0. gün olarak kabul edildi. Gebe sıçanlar grup I (Kontrol), grup II (Tütün dumanı), grup III (Tütün dumanı + Alfa lipoik asit) ve grup IV (Alfa lipoik asit) olmak üzere rastgele 4 eşit gruba ayrıldı. Grup II, grup III'deki dişi sıçanlar, çiftleşmeden önce sekiz hafta ve gebelik süresince günde iki defa birer saat tütün dumanına maruz bırakıldı. Grup III' deki sıçanlara tütün dumanına ilaveten 20 mg/kg dozunda alfa lipoik asit gün aşırı oral gavaj yolu ile verildi. Grup IV 'deki sıçanlara ise belirtilen süre boyunca sadece 20 mg/kg dozunda alfa lipoik asit gün aşırı oral gavaj yolu ile uygulandı. Doğum ile birlikte bütün uygulamalar durduruldu. Postnatal 7. ve 21.günlerde her bir gruptan yedişer adet olacak şekilde yavrular alınarak vücut ağırlıkları ölçüldü. Deney süresi sonunda tüm gruplardaki yavru sıçanlar dekapite edildi. Sıçanların akciğerleri alınarak, ağırlıkları tartıldı. Akciğerin bir kısmı alınarak rutin histolojik takip serilerinden geçirildi. Elde edilen preparatlar H&E, PAS ve Masson'un üçlü boyası ile boyandı. Ayrıca surfaktan protein A (SP-A), vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), kaspaz-3 immünohistokimyasal boyamaları ve apoptozisin belirlenmesi için de TUNEL metodu uygulandı. Akciğer doku örneklerinin diğer bir kısmı ile de biyokimyasal analizler yapıldı. Tütün dumanı grubuna ait postnatal 7 günlük sıçan vücut ağırlıklarında kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma olduğu gözlendi (p0.05). Işık mikroskobu altında yapılan histolojik değerlendirmelerde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında tütün dumanı grubuna ait postnatal 7 ve 21 günlük akciğer kesitlerinde inflamatuar hücre artışı, hemorajik alanlar, ödem, interalveoler septal kalınlaşma, bazı bronş ve bronşiyol epitellerinde dejenerasyon, lümene dökülen epitel hücreleri ve hiyalin membran oluşumları izlendi. Tütün dumanı+ALA grubuna ait akciğer kesitlerinde bu histopatolojik bulgularda azalma olduğu gözlendi (p0.05). Tütün dumanı grubuna ait alveol sayılarında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the histological and biochemical changes in the lungs of the rat pups exposed to tobacco smoke during pregnancy period and to investigate the protective effects of alpha lipoic acid, which is administered during pregnancy, on these changes. In our study, 24 six-week old Spraque-Dawley female rats weighing 160 ± 10 g were used. Female rats were mated with male rats and the date on which the sperm was observed in the vaginal smear was considered as the embryonic day zero. The pregnant rats were randomly divided into four equal groups: group I (control), group II (tobacco smoke), group III (tobacco smoke + alpha lipoic acid) and group IV (alpha lipoic acid). The female rats in the group II, group III were exposed to tobacco smoke twice a day for one hour starting from eight weeks before mating and during pregnancy. In addition to tobacco smoke, 20 mg / kg of alpha lipoic acid was administered via oral gavage to the rats in the group III. Only 20 mg / kg of alpha lipoic acid was administered to the rats in the group IV via oral gavage during the stated period of time. Once after the delivery, all administrations were stopped. On postnatal days 7 and 21, seven pups were taken from each group and their body weights were weighed. At the end of the experimental period, the pups in all groups were decapitated. The lungs of the rats were removed and weighed. A portion of the lung was taken and passed through routine histological follow-up series. The obtained preparations were stained with the triple paint of H & E, PAS and Masson. In addition to immunohistochemical staining of surfactant protein A (SP-A), vascular endothelial growth factor (VEGF), caspase-3, TUNEL method was also used to determine apoptosis. Biochemical analyzes were performed with some part of the lung tissue specimens. A significant decrease was observed in the weights of 7-day old postnatal rats of the tobacco smoke group compared to the control group (p 0.05). In the histological evaluations performed under light microscopy, inflammatory cell increase, hemorrhagic areas, edema, interalveolar septal thickening, degeneration of some bronchi and bronchial epithelium, epithelial cells that were fallen into the lumen and hyaline membrane formation were observed in the lung sections from 7- and 21-day old postnatal rats of the tobacco smoke group compared to the control group. These histopathological findings were observed to be decreased in the lung sections of the tobacco smoke + ALA group (p 0.05). A statistically significant decrease was found in the alveolar numbers of the tobacco smoke group when compared to the control group (p 0.05).