Çocuklarda işeme pozisyonunun üroflowmetri işeme eğrileri üzerine etkisi var mıdır?
The effects of voiding position during uroflowmetry in children
  1. Tez No: 468965
  2. Yazar: ANAR IBRAHIMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK BURGU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İşeme bozukluklarının tanısında ve buna yönelik tedavi şekillerinin belirlenmesinde, üroflovmetri hem poliklinik şartlarında yapılabilmesi hem ucuz de non-invazif olması nedeni ile en sık kullanılan yönemlerinden biridir. Üroflovmetri, işeme sırasında idrar akış hızının birim zaman içerisindeki degişiminin ölçülmesi ve iki boyutlu bir grafik şeklinde görselleştirilmesine dayanan bir ölçüm yöntemidir. Bu çalışmada, sağlıklı ve işeme disfonksiyonlu kız ve erkek çocuklarda farklı işeme pozisyonlarının üroflovmetri işeme parametreleri üzerine etkisi olup olmadığı , eğer varsa hangi pozisyonun çocuklar için sağlıklı işemede daha uygun olduğu değerlendirilmiştir. Alışık olunan işeme pozisyonu ile üroflovmetrik parametreleri her iki grupta ve cinsiyete göre klasik oturma pozisyonuyla karşılaştırdık. Toplam 169 işeme disfonksiynlu ve 176 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Tüm çocuklara işeme alışkanlıkları sorgulandı ve her iki pozisyonda da iki kez üroflovmetik teste tabi tutuldu. Erkekler çocuklara ayrıca ayakta işeme pozisyonu ile de değerlendirildi. İşeme paterni, işenen hacim, maksimum akış hızı (Qmax), işeme süresi ve maksimum akış zamanı kaydedildi. İşeme sonrası rezidü (PVR) işeme sonrası ölçüldü. Üroflovmetri sonrası tüm hastalardan pozisyonlarını değerlendiren özel sorularla deneyimlerini değerlendirmeleri ve derecelendirmeleri istendi. Her iki pozisyonda tüm gruplarda kızların Qmax değeri daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Uroflowmetry can be challenging for most children due to unfamiliar environment. In some cultures like ours, most children have the home habit of squatting and never experiences sitting for micturition. However most classical uroflowmetry equipments are designed for sitting or standing positions. We aimed to investigate whether the change of voiding position different than home habit, affects the uroflowmetric measures in kids with and without lower urinary tract dysfunction(LUTD). We compared uroflowmetric parameters during habitual voiding position with the classical sitting position in both groups and genders. A total of 169 patients with LUTD and 176 healthy controls were enrolled. All children were questioned about their home habit and underwent uroflowmetic test in both positions twice. In some boys standing position was also evaluated. Pattern, voided-volume, maximum flow rate(Qmax), voiding time, and time to maximum flow were recorded. Post voiding residue(PVR) were also noted. Following uroflowmetry, all patients were asked to evaluate and grade their experience with special questions focusing on the position. In all groups, girls had higher Qmax in both positions. Only in girls with LUTD the change of position affected the residual urine significantly(p < 0.05). Position did not affect any parameter in healthy controls. All children graded the habitual position higher and wished to repeat the future tests in familiar position. The preferred voiding position may differ among children for some cultures. As even clinically important parameters like PVR can be affected by position, in cultures where squatting is frequent, necessary adaptors should be provided to preference.