Kalp cerrahisinde minimal invaziv tekniklerin uygulanması
Implementation of minimally invasive techniques in cardiac surgery
- Tez No: 468964
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Minimal invaziv kalp cerrahisi son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiştir. Kanülasyon stratejilerinin gelişmesi, uygun cerrahi aletlerin üretilmesi ve üst düzey monitorizasyon tekniklerinin de katkısıyla günümüzde minimal invaziv kalp cerrahisi güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.Materyal ve Metod:Bu çalışmada 2012-2017 yıları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda minimal invaziv yöntemle opere edilen 172 hastanın sonuçlarının paylaşılması planlanmıştır. Hasta verileri retrospektif olarak elde edilmiş olup aynı dönemde konvansiyonel yöntemlerle aynı patoloji nedeniyle opere edilmiş hasta verileri ile karşılaştırıldı.Hastaların yaş, cinsiyet, preoperatif komorbid durumları ile ejeksiyon fraksiyonu(EF), kros-klemp ve kardiyopulmoner bypass (KPB) süreleri kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Minimally invasive heart surgery has gone through tremendous developments over the years. Improvements in cannulation strategies, development of appropiate surgical instruments and high-end monitorisation techniques has led surgeons to perform safely in minimally invasive settings.Methods:In this retrospective study we aim to report the surgical datas and outcomes of 172 patients who had undergone surgery in Ankara University Heart Center between 2012-2017.Patient datas were compared to another group of patients with same pathology operated with conventional mediansternotomy. Patient demographics such as age, gender, comorbidities, ejection fraction (EF) and intraoperative datas such as cross-clamp time and CPB times were noted. Postoperative EF, visual pain scale, ICU length of stay and hospital length of stay datas were collected and analyzed as outcome. Results:In the minimallyinvasivegroup (MIN) 38 patients (%22,09)were operated for an atrial septal defect(ASD). In the same period 77 patients undergone operation for the same pathology with mediansternotomy(MS).