Malatya'nın Pötürge ve Doğanyol ilçelerindeki armut (Pyrus communis L.) genotiplerinin seleksiyonu
Selection of pear (Pyrus communis L.) genotypes located in Pötürge and Doğanyol district of Malatya
  1. Tez No: 469004
  2. Yazar: YUSUF BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Malatya ili Pötürge ve Doğanyol ilçelerinde yetiştirilen mahalli armut genotilerinin oluşturduğu populasyon içerisinden üstün özellikli bireyleri seçmek amacıyla 2015-2016 yıllarında yürütülmüştür. Çalışma alanı taranarak yaklaşık 700 dolayında armut ağacı ön incelemeye tabi tutulmuştur. Ön seleksiyonla belirlenen 23 mahalli armut genotipinin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özellikleri belirlenmiştir. Üstün özellikli armut genotiplerinin tespitinde değiştirilmiş tartılı derecelendirme metodu kullanılmıştır. Armut seleksiyonunun birinci aşamasında tartılı derecelendirmeye esas olan özellikler dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonunda, en yüksek puan alan 13 armut genotipi ümitvar olarak belirlenmiştir. Bunların 4 tanesi güzlük, 9 tanesi ise kışlık grupta yer almaktadır. Pomolojik analizlerde; genotiplerin meyve ağırlığı 57.70 (441120) – 209.73 (441114) g, meyve eni 47.17 (441120) – 74.84 (441114) mm, meyve boyu 48.64 (441120) – 86.89 (441111) mm, meyve sap uzunluğu 18.08 (440702) – 61.74 (440707) mm arasında belirlenmiştir. Meyve eti sertliği 2.84 (440709) – 9.51 (441114) kg/cm2, çekirdek ağırlığı ise 0.00 (441119) – 0.10 (441106) g arasında değişmiştir. SÇKM içeriğinin % 11.80 (441112) – 19.40 (441113), TEA değerinin % 0.11 (441121) – 0.67 (441112), meyve suyu pH'sının ise 3.57 (440701) – 4.95 (440704) arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2015-2016 with the aim of selecting individuals with superior characteristics from the populations of local pear genotypes grown in the provinces of Pöturge and Doğanyol in Malatya. The study area was screened and about 700 pear trees were subjected to preliminary examination. The phenological, morphological and pomological characteristics of 23 localized pear genotypes determined by pre-selection were determined. A modified weighed grading method was used to identify superior pear genotypes. At the first stage of selection of pears, 13 pear genotypes with the highest score were identified as being hopeful at the end of the evaluation made by taking into account the grading characteristics. 4 of them are in the autumn and 9 of them are in the winter group. In pomological analysis, fruit weight of genotypes varied between 57.70 g (441120) – 209.73 g (441114), fruit width ranged between 47.17 mm (441120) – 74.84 mm (441114), fruit lenght varied between 48.64 mm (441120) – 86.89 mm (441111). Pedicel lenght of genotypes found as 18.08 mm (440702) – 61.74 mm (440707). Flesh firmness of fruit ranged between 2.84 kg/cm2 (440709) – 9.51 kg/cm2. Seed weight of the genotypes calculated as 0.00 g (441119) – 0.10 g (441106). Total soluble solids values found as 11.80 (441112) – 19.40 % (441113). Titretable acidity of genotypes were between 0.11 (441121) – 0.67 % and pH were (441112) 3.57 (440701) – 4.95 (440704).