Farklı tuz konsantrasyonlarının ada çayı (Salvia officinalis ve salvia tomentosa) genotiplerinin gelişimine etkisi
Effect of salinity on plant growth of two sage species
  1. Tez No: 469003
  2. Yazar: HARUN GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YETİŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışma, farklı tuzluluk seviyelerinde iki farklı salvia türlerinin bazı agronomik, fizyolojik ve kök morfolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deney, tamamen otomatikleştirilmiş iklim odalarında hidroponik sistem kullanılarak yürütülmüştür. İki farklı salvia türü (Salvia tomentosa Mill. ve Salvia officinalis L), farklı EC seviyeleri (1 (kontrol), 2, 3, 4 ve 5 dS/m) altında sürekli olarak havalandırılmış besin çözeltisi ile doldurulmuş 8 L kaplarda yetiştirilmiştir. EC seviyeleri, besleyici çözeltiye NaCl eklenerek düzenlenmiştir. Deney, üç tekrarlı, iki faktöriyel, tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulmuştur. Salvia türleri yeşil aksam ve kök yaş ve kuru ağırlığı (g/bitki), kök uzunluğu (cm/bitki), yaprak alanı (cm²/bitki), yaprak klorofil içeriği (SPAD), fotosentez, bitki büyüme, fizyolojik ve kök morfolojisi, kök uzunluğu (m/bitki), kök çapı (mm) ve hacimi (cm3/bitki) beş tuzluluk seviyesinde araştırılmıştır. Bulgular, yeşil aksam (yaş ve kuru ağırlık, gövde uzunluğu ve yaprak alanı) ve kök büyümesinin (yaş ve kuru ağırlık, kök uzunluğu ve hacmi) hem tuz seviyelerinden hem de ada çayı türlerinden önemli seviyede etkilendiğini göstermiştir. EC seviyesinin arttırılması, her iki ada çayı türünde kök parametrelerini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to determine some agronomical, physiological and root morphological tolerance characteristics of two different salvia species under different salinity levels. The experiment was carried by using hydroponic system in fully automated climate chambers. Two different salvia species (Salvia tomentosa Mill. and Salvia officinalis L.) were grown in 8 L pots filled continuously aerated nutrient solution under different EC levels (1 (control), 2, 3, 4 and 5 dS /m). EC levels were arranged by adding NaCl into nutrient solution. The experiment was designed in completely randomized block design with three replications. To determine the plant growth, physiological and root morphological response of salvia species shoot and root fresh and dry weight (g/plant), stem length (cm/plant), leaf area (cm²/plant), leaf chlorophyll content (SPAD), photosynthesis, root length (m/plant), root diameter (mm), and volume (cm3/plant) was investigated under five salinity levels.