Yenilenebilir enerji kaynakları depolama sistemlerinin incelenmesi
Investigation of renewable energy resources storage systems
- Tez No: 469011
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyada enerji üretimi ile ihtiyaç duyulan enerji miktarı arasındaki fark giderek artmaktadır. Öte yandan, geleneksel enerji üretim yöntemleri çevre kirliliğini tetiklemekte ve fosil yakıt tabanlı bu yöntemlerin kaynakları gün geçtikçe azalmaktadır. Fosil kaynakların sınırlı olması, enerji üretim maliyetlerini ve dışa bağımlılığı artırmaktadır. Bu sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarının ve enerji depolama sistemlerinin (EDS) önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, artan üretim maliyetlerinin ekonomiler üzerindeki etkilerinin azalması için son yıllarda ülkemizde sıklıkla kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve yenilenebilir enerji kaynakları depolama sistemleri incelenmektedir. Güneş'ten elektrik enerjisi üretim aracı olan fotovoltaik (FV) panellerin uygulamalı test benzetim sonuçları analiz edilerek, FV panellerde aydınlanmaya bağlı olarak ısınmanın, yüke aktarılan gücün üzerinde ne kadar etkin olduğu gösterilmektedir. Rüzgar hızından yararlanılarak enerji üretimi yapılan rüzgar türbin santralleri (RTS) üzerine test ve analizler yapılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisinin depolanmasında kullanılan enerji depolama sistemleri incelenerek, lityum demir fosfat tabanlı depolama sistemi üzerinde test ve analizler yapılmaktadır. Ayrıca, yük besleme maliyet analizi açısından EDS'nin dizel elektrik jeneratörlerine olan üstünlükleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The gap between energy production and the amount of energy which is needed in the world becomes increasing steadily. On the other hand, traditional energy production methods trigger environmental pollution and sources of fossil fuel based these methods decrease day by day. Limited fossil resources increase energy production costs and external dependency. For these reasons, importance of renewable energy resources and energy storage systems (ESS) continuously growing. In this thesis, solar energy and wind energy among renewable energy sources which are used in our country frequently in recent years and renewable energy resources storage systems are examined in order to decrease the effects of increasing production costs on the economies. While the results of applied test simulations of photovoltaic (PV) panels which are used to product electricity from the sun are analized, in PV panels, it shows that is how effective it is to warm up depending on enlightenment on the power that transferred to the load. Tests and analyzes are also carried out on wind turbine power units, where energy production is performed by taking advantage of the wind speed. Moreover, by examining the ESS used for the storage of electricity from renewable energy sources, testing and analysis are done on the lithium iron phosphate based storage system. In addition to these, the advantages of ESS over diesel electricity generators are examined in terms of load feed cost analysis.