Muş yöresindeki yoğurtlardan lactobacillus plantarum izolasyonu ve plazmit içeriklerinin belirlenmesi
Lactobacillus plantarum isolation in the region of Muş yoghurt and determination of plazmi̇d profi̇les
- Tez No: 469022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Muş'un farklı bölgelerinden rastgele toplanan 117 doğal yoğurt örneklerinden izole edilen Lactobacillus plantarum izolatları biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle tanımlanmıştır. Moleküler tanımlama recA gen dizisi kullanılarak polimeraz zincir reaksiyonu metodu ile yapılmıştır. Tanımlanan 40 L. plantarum izolatının plazmit DNA izolasyonları yapılmıştır. L. plantarum izolatlarının hiçbirinde plazmit varlığı saptanmamıştır. İzolatlarda antibiyotik dirençliliği ortaya koymak üzere Eritromisin (10µg), Kanamisin (30µg), Penisillin (10µg), Kloramfenikol (30µg), Gentamisin (10µg) ve Trimetoprim (25µg) antibiyotikleri kullanılmıştır. L. plantarum izolatlarının eritromisin (% 50), kanamisin (% 100), penicilin (% 87.5), kloramfenikol (% 75), gentamisin (% 87.5) ve trimethoprim'e (% 87.5) karşı direnç gösterdikleri tespit edilmiştir. İzolatlarda antibakteriyel etkilerini belirlemek için Staphylococcus aureus ATCC 25923, Escherichia coli ATCC 11229, Pseudomonas aeroginosa ATCC 9027, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus megaterium DSM 32, Enterobacter aerogenes ATCC 13048 ve Klebsiella pneumonia ATCC 13883 bakterileri kullanılmıştır. İzolatlar en fazla antibakteriyel etkiyi Enterobacter aerogenes gösterirken en az etkiyi ise Bacillus subtilis karşı gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmamızda elde edilen verilere göre; plazmit içermeyen, antibiyotiklere karşı duyarlı ve patojen mikroorganizmalar üzerindeki etkilerine bakıldığında 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 29, 32, 34, 38 nolu L. plantarum izolatlarının gıda endüstrisinde kullanılabilir olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Lactobacillus plantarum strains were isolated from yoghurt and identified with biochemical and molecular methods. Samples were collected from different regions of Mus. The presence of recA gene was targeted for PCR analysis. Plasmid content were determined for the recA confirmed 40 L. plantarum isolates. No plasmid was detected from any of isolates. Erythromycin (10 μg), kanamycin (30 μg), penicillin (10 μg), chloramphenicol (30 μg), gentamycin (10 μg) and trimethoprim (25 μg) antibiotics were used to demonstrate antibiotic resistance of isolates. L. plantarum isolates showed resistance to antibiotics as follows: erythromycin (50%), kanamycin (100%), penicillin (87.5%), chloramphenicol (75%), gentamycin (87.5%) and trimethoprim (87.5%). Staphylococcus aureus ATCC 25923, Escherichia coli ATCC 11229, Pseudomonas aeroginosa ATCC 9027, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus megaterium DSM 32, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, and Klebsiella pneumonia ATCC 13883 were used to determine antibacterial effects of isolates. Isolates affected the growth of Bacillus subtilis the least and the growth of Enterobacter aerogenes the most. Based on plasmid content, antibiotic resistance, and antibacterial effect, isolate 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 29, 32, 34, and 38 are considered as suitable strains for industrial purposes.