Kaynaklı imalatta çalışma ortamını ve çalışan sağlığını etkileyen tehlike ve önlemleri
Effective dangers and precauti̇ons for the health of worker and weldi̇ng producti̇on setti̇ng
- Tez No: 469040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR SEYDİBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
19. yüzyıldan itibaren çalışanların üretim faaliyeti sırasında sağlığa zararlı çeşitli kimyasal madde, toz, gürültü ve ışınlarla karşı karşıya kaldıkları ve hastalandıkları tespit edilme işlemleri başlamıştır. Kaynak çalışanlarında görülen solunum yolu hastalıkları, kanser, cilt ve sinir hastalıkları ile duyma kaybı meslek hastalıklarının en tehlikelilerini oluşturmuştur. İş kazaları, çalışanların kontrolsüz, dikkatsiz, bilinçsiz ve disiplinsiz davranışlarından, ayrıca ortamdaki güvensiz çalışma yöntemlerinden, düzensizliklerden, alet ve makinelerin uygun kullanılmamasından meydana gelmektedir. Ayrıca tehlikelerin önemsenmemesi, eğitimsizlik, tecrübe yetersizliği, psikolojik sorunlar, yorgunluk, işin yetkili çalışana yaptırılmaması, yetki ve sorumlulukların belirsizliği, koruyucu sağlık hizmetlerinin yetersizliği gibi faktörler de iş kazalarını tetikleyen faktörlerdir. Yapılan araştırmalarda iş kazalarının % 2'sinin önüne geçilemeyen sebeplerden, % 20'sinin emniyetsiz durumlardan, % 78'inin kişilerin emniyetsiz davranışlarından kaynaklandığı belirlenmiştir. Meslek hastalıkları ve işe bağlı sağlık problemleri ise metaller, bileşikler ve gazlar gibi kimyasal maddelerden, toz, gürültü, sıcaklık, basınç, radyasyon gibi fiziki çevre koşullarından, bakteri ve virüs gibi biyolojik faktörlerden ve psiko-sosyal kaynaklardan ortaya çıkmaktadır. 20. yüzyıldan itibaren sanayileşmiş ülkeler iş sağlığı ve iş güvenliği konusuna eğilmek zorunda kalmışlardır. Ülkemizde 1936 yılında yürürlüğe giren 3008 sayılı İş Yasası ile İSG konusunda ayrıntılı ve sistemli bir düzenlemeye gidilmiştir. Bundan sonra ise günümüze kadar konuyla ilgili çeşitli yasalar ve yönetmelikler çıkarılmaya devam edilmiştir. En kapsamlı çalışma olan 6331 sayılı İSG 30 Haziran 2012 tarihi itibari ile çıkarılmıştır ve yönetmeliklerle de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since 19th centry, it has ben found that workers have been exposured to hazardous chemicals, dust, noise and beam during manufacturing process which caused to illness. Generally seen on welding workers such as respiratory tract illness, cancer, skin, nerve illness and lose of hear are the most dangerous ones. Work accidents mainly caused because of unawareness, uncontrolled, unconcious , undisciplined behavours of workers together with unsafe working conditions, irregularity and using unsuitable tools and equipments. In addition to these; some other factors for work accidents are quite effective such as not taking the work into consideration seriously, lack of trainee, inadequate experience on work, pyscologic problems, exhausted- tired body, unauthorized person attempts, unclear responsibility and authorization, not enough health services. It s founded by recent searchs, work accidents caused by inevitable way is %2, by unsafe condition is %20 while unsafety worker attempts is %78. Occupational or professional health problems bring out mainly caused by chemicals such as metals, compounds and gases; and by enviromental effects such as dust, noise, temparature, pressure, radiation; and by biolojic factors such as bacteria and virus and also by pyscho-social based stuations. After 20th century, industrialized countries has been have to concern about safety and health of workers. In our country in 1936 with the acceptance of 3008 numbered Working Law; Safety and health of workers had been regulated in a detailed and systematic way. After this first law; many other laws and administrative rules have been issued till now. The most comprehensive study had been done in June / 2012 for 6331 numbered law and totally supported by different administritive rules.