Çok katmanlı yoğunlaştırılmış güneş paneli tasarımı ve deneysel analizi
Project and experimental analysis of multiple layer thickened solar panel
  1. Tez No: 469062
  2. Yazar: SEYİT ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapılan bu çalışmada, güneş radyasyonu artırılarak, güneş panelinden daha fazla güç elde edilmek istenmiştir. Güneş radyasyonunu arttırmak için 4 kademeli olarak üretilmiş olan yoğunlaştırıcılar üst üste geçirilmiştir. Bu çalışmada ortam sıcaklığı, panel arkası sıcaklığı, yoğunlaştırıcı üst ışınım, yoğunlaştırıcı alt ışınım, akım ve gerilim değerleri ölçülerek, güç ve verim değerleri hesaplanmıştır. Belirli gün ve aralıklarda 4 kademe olan yoğunlaştırıcıların her biriyle ölçümler yapılmıştır. Yapılan gözlemler sonucunda yoğunlaştırıcı sayısı ve ışınım oranı arttıkça sistemin akım, gerilim ve gücünün arttığı görülmüştür. Fakat tüm bu artışa rağmen güneş panelinin veriminin düştüğü tespit edilmiştir. Birinci katmanda güneş ışınımı 1342 W/m2 iken panel gücü 9.75 W, panel verimi ise % 14.12 hesaplanmıştır. Güneş ışınımı 1960 W/m2'ye yükseldiğinde, panel gücü 10.9445 W, panel verimi ise % 11,16 hesaplanmıştır. İkinci katmanda güneş ışınımı 1967 W/m2 iken panel gücü 12.5558 W, panel verimi ise % 12.7 hesaplanmıştır. Güneş ışınımı 2711 W/m2'ye yükseldiğinde, panel gücü 13.6038 W, panel verimi ise % 10.03 hesaplanmıştır. Üçüncü katmanda güneş ışınımı 1290 W/m2 iken panel gücü 7.027 W, panel verimi ise % 10.89 hesaplanmıştır. Güneş ışınımı 2706 W/m2'ye yükseldiğinde, panel gücü 12.27 W, panel verimi ise % 9.06 hesaplanmıştır. Dördüncü katmanda güneş ışınımı 1422 W/m2 iken panel gücü 7.41 W, panel verimi ise % 10.42 hesaplanmıştır. Güneş ışınımı 2340 W/m2'ye yükseldiğinde, panel gücü 10.1024 W, panel verimi ise % 8.63 hesaplanmıştır. Deneyler sonucunda ölçülen ve hesaplanan değerler sonucunda panel veriminin düşmesine sebep olan nedenin panel arkası sıcaklığın yükselmesi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research solar radiation is increased an it made more power from solar panel. In order to increase radiation 4 layer thickeners are fixed over and over again. In this work environment temperature and temperature behind the panel thickener upper radiation thickener bottom radiation stream voltage values are calculated. In certain days and frequency frequency measurements are made with each 4 layer thickeners. The result of observations are if the number of thickener and radiance rate increase stream voltage and power of the system increase. However all in this increase the efficiency of solar panel reduces. At first layer solar radiation is 1342 W/m2 panel power is 9,75 W panel efficiency is %14,12. When solar radiation is increased to 1960 W/m2 panel power is 10,9445 W and panel efficiency is % 11,16 measured. At second layer when the solar radiation is 1967 W/m2 panel power is 12,5558 W and pane1 efficiency is %12,7. When the solar radiation 2711 W/m2 increased panel power is 13,6038 W and panel efficiency is % 10,03 measured. At third layer when solar radiation 1290 W/m2 and panel power is 7,027 W and panel efficiency is %10,89 measured. When the solar radiation is increased to 2706 W/m2 panel power is 12,27 panel efficiency is measured % 9,06. At the fourth layer when solar radiation measured 1422 W/m2 panel power is 741 W panel efficiency is measured %10,42. When the solar radiation is increased to 2340 W/m2 panel power is 10,1024 W and panel efficiency is measured % 8,63. The results of the experiments show us if the temperature behind the panel increases that will cause efficiency reduction at solar panels.