Nöroblastom ve astrosit hücre hatlarında naringin ile farklı kemoterapi ajanları arasındaki etkileşimin belirlenmesi
The determi̇nati̇on of i̇nteracti̇on between nari̇ngi̇n and di̇fferent chemotherapy agents i̇n neuroblastoma and astrocyte cell li̇nes
  1. Tez No: 469076
  2. Yazar: NEBİYE PELİN TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BANU DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Nöroblastom beş yaşın altındaki çocuklarda görülen bir kanser türüdür. Kemoterapi (doksorubisin, sisplatin ve etoposid), cerrahi, radyasyon ve kök hücre transplantasyonuna ek olarak tedavi için kullanılır. Kemoterapötik ajanların yan etkileri nedeniyle, sağlıklı hücrelerin korunması için bazı bitki türevli bileşenler kullanılmaktadır. Naringin turunçgillerde bulunan ve antioksidan, apoptotik, antiinflamatuar özelliklere sahip bir flavonoiddir. Bu çalışmada, naringin ve kemoterapi ajanlarının (doksorubisin ve sisplatin) nöroblastom ve astrosit hücre serilerinde tek ve kombine etkilerinin belirlenmesini amaçladık. Bu amaçla, kombinasyonların sıralı ve aynı anda uygulamalarının apoptotik etkileri görüntü tabanlı sitometre ve apoptoz yolağının gen ekspresyonu ile analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre naringin, nöroblastom hücrelerinde p53, Bax, Cyc-c ve kaspaz-3'ü indükleyerek intrinsik apoptoz yolağını tetiklemiştir. Buna ilaveten, naringinin kemoterapi ajanı ile önce veya sonra uygulanması farklı apoptotik etkilere neden olmuştur. Sonuç olarak, naringinin sisplatinden önce ve doksorubisinden sonra uygulanması nöroblastom hücrelerinde daha fazla apoptozise neden olmuştur. Ayrıca, naringinin ön-uygulaması astrosit hücre serilerinde sisplatin toksisitesine karşı koruyucu etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is a cancer type seen in children under five years old. Chemotherapy (doxorubicin, cisplatin and etoposide) use for the treatment in addition to surgery, radiation and stem cell transplantation. Because of the side effects of chemotherapeutic agents, some plant-derived components are used for protecting healthy cells. Naringin is a citrus flavonoid have antioxidant, apoptotic, antiinflamatuar properties. In this study, we aimed that the determination of single and combine effects of naringin and chemotherapy agents (doxorubicin and cisplatin) in neuroblastoma and astrocyte cell lines. With this aim, the effects of the combinations following exposure to the sequentially and simultaneously on apoptosis analyzed by image-based cytometer and gene expressions of apoptosis pathway. According to results of the study, naringin induced intrinsic apoptosis pathway as evidenced by the induction of p53, Bax, Cyt-c and caspase-3 in neuroblastoma cells. In addition, pre- or post treatment of naringin with chemotherapy agent caused different apoptotic effects. In conclusion, naringin treatment before cisplatin and after doxorubicin caused more apoptosis in neuroblastoma cells. Furthermore pretreatment of naringin showed protective effect against cisplatin toxicity in astrocyte cell lines.