Pneumatic granular cement conveying system design for 10 tons/hour capacity to 200 m away
Granül çimentonun 10 ton/saat kapasiteli pnomatik taşıma ile 200 m lik bir mesafeye taşınması sisteminin tasarımı
  1. Tez No: 469075
  2. Yazar: ABUOJAILA ABDALLAH MOUAMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada granüller çimentonun pnömatik taşıma ile nakledilmesi incelenmiş ve 10 ton-saat kapasiteli bir taşıma sistemi tasarlanmıştır. Çalışmada, ayrıca, mevcut durumun kısa bir tarifini ve incelemesini, benzer alanlardaki güçlükler ve nakledilen ürünlerle ilgili zorluklar da dahil olmak üzere, taşıma probleminin yıllar süren gelişimiyle bu sektörün karşılaştığı zorlukları ortaya koyulmakta ve daha fazla gelişme fırsatlarını ve olanakları belirtilecektir. Pnömatik nakil işlemini kullanan uygulamalar neredeyse yarım yüzyıldır kullanılmaktadır ancak bu konuda literatür çok sınırlıdır. Böyle bir durumun bir sonucu olarak, taşıyıcıların tasarımı zor ve genelde deneysel olarak yapılmaya çalışılmaktadır. Çalışmalarda kullanılmak üzere seçilen malzemeler, ticari taşıyıcı tesislerde genellikle, taşıyıcı sistemin fiziksel sınırlamaları dikkate alınarak parçacıkların özgül ağırlıkları 1.0 ile 1.2 arasında bir sınırla sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte, incelenen aralık, özellikle tahılların taşınan materyal olduğu ticari uygulamalarda karşılaşılan yoğunlukların yüksek bir yüzdesini içerir. Bu çalışmada çimento taşınması üzerine yapılan çalışmalarda hız dengesinin sağlanmasının yüksek önemi gösterilmiştir. Parçacıkların hızlandırıldığı boru kesitlerindeki ölçümlerde gösterildiği gibi, ivme kayıpları şüphesiz sürtünme kayıplarına kıyasla daha belirgin olmaktadır. Parçacık büyüklüğünün ve şeklinin etkisinin hiçbir korelasyonda belirlenemediğinden, en azından taşıyıcıda parçacık büyüklüğünün boru çapına oranının değerleri önemli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to elaborate on the Pneumatic granular cement conveying system which is a very important sector. Also, this paper will include a brief description of the current situation and a review where it's standing. It will show the challenges that faced this sector through its years of development, including challenges within similar areas, and challenges with transferred products. Also, it will explain the opportunities and possibilities for further development. Methods utilizing the operation of pneumatic conveying have been in use for almost half a century, but the literature on the subject is very limited. As a result of such a situation the design of conveyors has been carried out on a highly empirical basis subject to much inefficiency. The materials chosen for use in the study are considered to be representative of the types usually encountered in commercial conveying installations with the exception that, due to considerations of the physical limitations of the conveying system, the particles specific gravities were limited to a range between 1.0 and 1.2. However, the range studied includes a high percentage of the densities encountered in commercial practice, especially where grains are the conveyed material. The results of this study demonstrate the extreme necessity for insuring the attainment of velocity equilibrium in studies on the flow of solids in air streams. As is demonstrated by measurements over the section of pipe through which particles were being accelerated the acceleration losses are undoubtedly appreciable in comparison to the frictional losses. No effects of particles size and shape could be determined in the correlation, which indicates that, at least for values of the ratio of particle size to pipe diameter usually encountered in conveying, these variables are of little importance.