Beyaz dut ekstraktlarının antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activities of white mulberry extracts
  1. Tez No: 469077
  2. Yazar: TUĞÇE KÜÇÜKYILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Antioksidanlar, reaktif oksijen türlerinin insan vücuduna zarar verici etkilerini engelleyen bileşikler olması günümüz araştırmacılarının da büyük ilgisini çekmektedir. Reaktif oksijen türleri, DNA ve RNA gibi biyomoleküllere saldırarak birçok hastalıklara ve doku zedelenmelerine neden olmaktadır. Serbest radikal gidericilerin günümüzde sık karşılaşılan hastalığı olan kanserin de önlenmesinde önemli göreve sahip olduğu bilinmektedir. Bunların dışında gıda, kozmetik ve ilaç endüstrisinde doğal antioksidanlara büyük ihtiyaç duyulması bitkisel kaynaklı olan bileşik ekstraktlarının antioksidan etkilerinin belirlenmesine olan ilgiyi daha da arttırmaktadır. Bunlar aynı zamanda doğal antioksidanlar arasında da yer almaktadır. Bu çalışmada antioksidan kapasitesinin incelenmesi için; beyaz dut meyve ve yaprak gölgede kurutularak ayrı ayrı su, metanol ve aseton ekstraktları hazırlanmıştır. Çalışmalar sonucunda en iyi serbest radikal giderme aktivitesi ise aseton ekstraktlarında gözlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda; beyaz dut meyve ve yapraklarının serbest radikal giderici özelliği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Antioxidants are of great interest to contemporary researchers as reactive oxygen species are compounds that inhibit the harm effects of the human body. Reactive oxygen species are attacked by biomolecules like DNA and RNA, being reason cell and tissue injuries involving degenerative diseases. The most important disease of free radical scavengers today also as important factor in preventing cancer. Especially to allow for the determination of the antioxidant effects of plant extracts of the greatest need for natural antioxidants in the food, cosmetic and pharmaceutical industries. In this study, for examining the antioxidant capacity; White mulberry fruit and leaf extracts were dried in the shade and separately water and acetone extracts were prepared. Acetone was observed on the extracoat. Directing these results; It is known that white mulberry fruits and leaves can be produced and used in a good way with an antioxidant.