Çin kültüründe bahçe köşkleri ve klasik suco (Suzhou, 苏州) bahçelerindeki örnekleri
Garden pavilions in Chinese culture and their examples in selected classical suzhou gardens
- Tez No: 469091
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Çin bahçesinin ana fikri olarak Çin kozmolojisinin temel kavramları incelenmiş ve Klasik Suco Bahçelerinden üç örnek ile Çin bahçe köşkleri, hakkında bilgiler verilmeye çalışmıştır. Doğanın küçük ölçekli idealize edilmiş bir versiyonu olan bahçeler, yüksek derecede katmanlı, saniyeler içinde hesaplanan bir mekân kurgusu, zaman içinde deneyimlenmek üzere kurgulanmış bir tecrübedir. Deneyimleyende denge, huzur ve uyum hislerini uyandırır. Çalışma kapsamında Çince kaynaklara odaklanılmış kapsamlı literatür araştırması yanında manzara resimleri, planlar ve porselen gibi çeşitli mecra ve temsillerdeki bahçe tasvirleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis attempts to look to origins of Chinese cosmology as a reflection on the idea of Chinese garden; Examine principles and elements of Chinese garden and look three examples of classical gardens of Suzhou, to provide information on planning, layout and structure of Chinese garden pavilions. As an example of scaled-down, constructed nature, Chinese gardens are richly layered spaces calculated in seconds. Classical Chinese Gardens are an experience, creating balance, peace and harmony on the observer. This work consist a literature research focused on Chinese sources; site visits on various gardens as well as different representations of gardens i.e. porcelains, landscape paintings, murals, etc.