İşbirliğine dayalı öğrenmenin ingilizce dersinde akademik başarıya, derse yönelik tutuma, yansıtıcı düşünme becerisine ve algılanan araçsallık düzeyine etkisi
The effect of cooperative learning on academic achievement,attitude,reflective thinking and perceived instrumentality in english teaching
- Tez No: 469126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, İşbirliğine dayalı öğrenmenin, akademik başarı, İngilizce dersine yönelik tutum, yansıtıcı düşünme ve algılanan araçsallık üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, çalışma 2015-2016 öğretim yılı güz döneminde, Zonguldak ili Karadeniz Ereğli ilçesinde bulunan bir Anadolu Lisesi'nin 10. sınıfında öğrenim gören toplam 66 öğrenci üzerinde, İngilizce dersi kapsamında, 5 haftayı kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Araştırmada deney (N:33) ve kontrol grubu (N:33) olmak üzere iki farklı grup üzerinde çalışılmıştır. Dersler, deney grubundaki öğrencilerle işbirliğine dayalı öğrenme uygulanırken, kontrol grubuna müdahale edilmemiştir. Araştırmada denk olmayan kontrol gruplu ön-test- son-test modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak başarı testi, İngilizce dersine yönelik tutum ölçeği, yansıtıcı düşünme ölçeği ve algılanan araçsallık ölçeği kullanılmıştır. Başarı testi, tutum ölçeği, yansıtıcı düşünme ölçeği ve algılanan araçsallık ölçeği deney ve kontrol gruplarına ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda, işbirliğine dayalı öğrenmenin öğrencilerin başarıları, tutumları, yansıtıcı düşünme becerileri üzerinde geleneksel yönteme göre daha etkili olduğu, öğrencilerin İngilizce dersine yönelik algılanan araçsallık düzeylerinde ise etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the effect the technique of Cooperative Learning“ on academic achievement, attitude towards English course, reflective thinking and perceived instrumentality. For this purpose, the research was carried out for 5 weeks with 66 students studying at the 10th grade at an Anatolian high school in the district of Karadeniz Ereğli in Zonguldak during the fall term of the 2015-2016 academic year. In the study, two different groups were defined as the experimental group (N:33) and the control group (N:33). During the courses, while a ”Cooperative Learning- Learning Together" technique was used for the students studying in the experimental group, a traditional method was performed for the students in the control group. In the study, 'nonequivalent control groups pre-test post-test model' was utilized. Achievement test, the scale of attitude towards English lessons, reflective thinking and perceived instrumentality were used as instruments of the study. The achievement test, scale of attitude towards English course, the scale of reflective thinking and the scale of perceived instrumentality were conducted as a pretest and as a posttest. As a result, it was found that cooperative learning is significantly and positively more effective on students' academic achievements, attitudes and reflective thinking than traditional method; however, it is not significantly effective on their perceived instrumentality.