Rusya Müslümanları Yahud Tatar Akvamının Tarihçesi adlı kitabın transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Müslims in Russia or transcription and evaluation of the book titled history of Tatars
  1. Tez No: 469128
  2. Yazar: KADRİYE PINAR ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN HATUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tarih boyunca Türk – Rus ilişkileri inişli çıkışlı bir seyir izlemiştir. Türklerin yanında Müslümanların da Rusya ile ilişkileri Rus devlet tarihi içerisinde gelişen kırılmalardan doğrudan etkilenmiştir. Rusya İmparatorluğu Döneminde orada yaşayan Müslüman halklar çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmalarına rağmen varlıklarını sürdürmeyi başarmışlardır. Gerek etnisite olarak gerekse dini inanışlar yönünden Rusya'da farklı bir grup olarak kalan Müslümanlar, genel manasıyla azınlık olmanın psikolojisini derinden hissedegelmektedirler. Rusya Müslümanları içerisinde en dikkate değer unsurlardan olan Tatarlar, miladın ilk yıllarından itibaren boy gösterdikleri İdil coğrafyasında bugün de var olma başarısı göstermektedirler. Bu başarı, tarih içerisinde türlü sıkıntıların içerisinden süzülüp gelen Tatarların azminin ve fedakarlıklarının göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Biz hazırladığımız tezde Rusya'da Müslümanlar yahud Tatar Akvamının Tarihçesi isimli eseri transkribe ederek bu döneme ışık tutan çalışma yapmaya gayret ettik. Çalışmada Tatarların adından başlayarak etnik kimlikleri, tarihleri, inanışlarına dönük bir inceleme de gerçekleştirdik. Müellifi belli olmayan bu eserin Tatar tarihine dönük çalışmalara kaynaklık edecek hususiyetlerini tespit ettik. Kazan Hanlığı merkezinde gelişen siyasi hadiseler, Rusya'nın zaman içerisinde yükselen azalan baskıları, çekilen sıkıntılar, yaşanan acılar tezimizin ana omurgasını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Turkish - Russian relations have followed a course of ups and downs. In addition to Turks, Muslims' relations with Russia were directly influenced by the breaks in the history of the Russian state. The Muslim peoples who lived there during the period of the Russian Empire succeeded in maintaining their existence even though they faced various problems. Muslims, who have remained a different group in Russia due to ethnicity and religious beliefs, have deeply felt the psychology of being a minority in general. The Tatars, which are among the most remarkable groups among the Muslims of Russia, demonstrate the success of existence in idyll geography, which they have shown since the first years of the birth of Christ. This success should be regarded as a sign of the determination and sacrifices of the Tatars, who have flown through various troubles in history. In this thesis; we tried to do the work that shed light on this turn by transcribing the work of Muslims in Russia or History of Tatars. In the study, starting from the name of the Tatars, we have also conducted an examination of ethnic identities, histories and beliefs. We have determined the characteristics of this work, which is an apocryphalness, as a source of study for Tatar history. The political events that developed in the Kazan Khanate center, the decreasing oppression of Russia in the course of time, the troubles and pains constitute the main backbone of our thesis.