II. Abdulhamit'in Ortadoğu politikası
II. Abdulhamit'in Middle East policy
  1. Tez No: 279557
  2. Yazar: LEYLA TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ERCİNS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Anadolu'da küçük bir beylik olarak kurulan Osmanlı Devleti, zamanla Balkanlar, Avrupa ve Ortadoğu coğrafyasında etkin bir güç haline gelmiştir. Dünya devletleri arasındaki güçlü konumunu XVII. yüzyıla kadar koruyan devlet, bu dönemden itibaren zayıflamaya başlamış ve XIX. yüzyılın ikinci yarısında önemli sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. XIX. Yüzyılın başından itibaren sömürgeci devletlerin saldırılarına maruz kalan Osmanlı yönetimi, bir taraftan yaptığı ıslahatlarla devleti güçlü kılmaya yönelik çalışmalarda bulunurken diğer taraftan da güçlü devletlerarasında bir denge siyaseti güderek ayakta kalmaya çalışmıştır. Ancak gerek azınlık isyanları gerekse bozulan askeri ve ekonomik yapısından dolayı yapılan saldırıları geçici bir süreliğine engellemişse de tamamen durduramamıştır.İngiltere'nin Hindistan sömürge yolları üzerinde bulunan, Rusya'nın sıcak denizlere inmesini engelleyen, Fransa'nın yayılmacı politikasına karşı koyan, İtalya'nın hammadde ve pazar arayışına direnen Osmanlı Devleti, en zor ve en uzun yüzyılını II. Abdülhamid'le geçirmiştir. Abdülhamid, yabancı saldırılarını önlemek için Panislamizm politikasını aktif bir şekilde kullanarak, Müslümanların birlikteliğini pekiştirmiş, tarikatlara, din adamlarına, dini kitaplara ve eserlere önem vermiştir. O'nun dönemi, bir denge politikası dönemidir. Batılı ülkelerin Ortadoğu'daki emellerine karşı, aralarındaki ihtilaflardan yararlanma yoluna gitmiş, Filistin'e Yahudi göçüne izin vermemiş, petrol bölgelerini yabancı işgaline karşı korumaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Founded as a principality under the Ottoman Empire in Anatolia, the Balkans, over time, the geography of Europe and the Middle East has become an effective force. XVII strong position among other world states. century to protect the state from this period began to weaken and XIX. The second half of the century has faced significant challenges. XIX. Exposed to attacks from the beginning of the century, the colonial states of the Ottoman administration, on the one hand aims to strengthen the state ıslahatlarla devletlerarasında studies found a balance of power politics on the other hand tried to stand güderek. But the deteriorating military and economic structure of both the minority and because of riots temporarily engellemişse completely not stop the attacks.On Britain's roads in colonial India, Russia to prevent the hot sea to land, which oppose France's expansionist policy, resisted Italy's quest for raw materials and markets of the Ottoman Empire, the longest century of the most difficult and II. Abdülhamid'le spent. Abdul Hamid, the foreign policy of Pan in an active way to prevent attacks by using the strengthened unity of Muslims, religious orders, clergy, religious books and paid attention to the works. His era, a period of policy stability. Western countries against the aspirations of the Middle East, conflicts between them had gone the way of benefits, did not allow Jewish immigration to Palestine, tried to protect against invasion of foreign oil regions.