Modernizm bağlamında günümüz Türk iç mekan tasarımına bir yaklaşım
An approach to current Turkish interior design in the context of modernism
  1. Tez No: 469201
  2. Yazar: LARA KAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKAN ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Birinci bölümde, mekan kurgusunun ne anlama geldiğini net bir ifade ile tam anlam karşılığını açıklayıp mekan algısı, iç mekan kavramı ve bileşenleri araştırılıp detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde, modern mimarinin anlamı, nasıl oluştuğu ve seçilen örneklerin özellikle yer aldığı mimari akımlar seçilerek ne gibi evrelerden geçtiği incelenip örnekler ile açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, modernizim dönemi mercek altına alınarak en ince ayrıntısına kadar incelendikten sonra, Avrupa örneklerinden yola çıkılarak genel bir bakış ve daha sonra çemberi daraltarak seçilen modern dönemin öncü mimarları ve manifestoları detaylandırılmıştır. Genel yaklaşım biçimlerine en iyi örnek sayılabilecek konut yapıları seçilerek, manifestoları çerçevesinde incelenmiş ve analiz edilmişitr. İncelenen konut yapıları birbirleri ile karşılaştırılarak ortak bir modern dil aranmıştır. Dördüncü bölümde, araştırmanın ana konu başlığı olan Türkiye'de modernizim dönemi tarihsel gelişimi incelenip, Türkiye'de günümüz modern mimarlık yaklaşımını benimseyen mimarlar ve konut örnekleri seçilmiş ve analiz edilmiştir. Beşinci bölümde, Avrupa örneklerinden yola çıkılarak yapılar arasında aynı dili veya benzerlik taşıyan çağdaş Türk mimarlarının konut yapıları seçilerek, analiz edilip bir birleri ile karşılaştırıldıktan sonra, Avrupa örneklerinin oluşturduğu manifestolar çerçevesinde değerlendirilip incelenmiştir. Bu değerlendirmenin sonucunda Türkiye'de ne derecede örnek sayılabilecek modern yapılara sahip olduğumuz veya bu modern terimini doğru anlayıp anlamadığımız sorgulanmıştır. Anahtar Sözcükler Mekan, Modernizm, Modern Mimarlık, Modern Konut, Modern Mekan, Türkiye'de Modern Konut.
Özet (Çeviri)
In the first part, the exact meaning of space setup has been clearly explained before perception of space and it's constituent parts have been probed into and studied in detail. In the second part, the meaning of modern architecture, how it was formed and what stages it went through have been examined and explained with examples, where architectural movements particularly containing the selected examples have been used. In the third part, modernism period has been scrutinized to the finest detail, European examples have been used for a general view and then it was narrowed down to select and detail pioneering architects and manifestations of modern age. Housing structures deemed to be the best examples to overall approach styles have been selected and then examined and analysed in terms of their manifestations. The examined housing structures have been compared to each other to find a common modern language. In the fourth part, the historical development of the main title of the study, modernism era in Turkey, has been examined and architects and housing examples adopting current modern architectural approach in Turkey have been selected. In the fifth part, by making the European examples a starting point, the housing structures of modern Turkish architects, with same or similar characteristics, have been selected, analysed and compared to each other, before being assessed and examined within the frame of the manifests formed by the European examples. At the end of this assessment, we questioned whether we do have modern structures in Turkey that can set an example or if we do have a correct grasp of the term modern. Keywords Space, Modernism, Modern Architecture, Modern Housing, Modern Space, Modern Housing in Turkey.