Kadın imgesine bilim ile teknolojinin etkileri: Siborgfeminist sanat ve siberfeminist sanat
Effects of science and technology on woman image: Cyborgfeminist art and cyberfeminist art, postgraduate art study report
- Tez No: 469203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVAL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
“Kadın İmgesine Bilim ile Teknolojinin Etkileri: Siborgfeminist Sanat ve Siberfeminist Sanat”başlıklı raporda kadın imgesi üzerinden beden olgusu ele alınmaktadır. Beden olgusunun feminizm ve teknoloji kapsamında sanatla ilişkilendirilerek araştırılması çalışmanın çerçevesini oluşturmaktadır. Beden olgusu kuramsal ve sanatsal yansımaları da dikkate alınarak geçmişi günümüzü kapsayan zaman dilimlerinde literatür taraması yapılarak araştırılmıştır.Birinci bölümde“Feminist Eleştiri Üzerinden Kadın İmgesine Bakış”üst başlığında kadın imgesi ve bedeni, tarihsel süreçte feminist kadın hareketleri, kazanımları ve bedenin sorunsalı eril tahakkümün nedenselleştirilmesi ve performatif beden boyutuna geçilmesi ele alınmıştır. Bununla birlikte bedenin toplumsal inşası bireysel inşaya evrilmesi, modernizm ve postmodernizmin bütün bu oluşumlara etkisi ve katkısı incelenmiştir. Feminist çerçevede;“kurumların etkisi”,“Toplumsal Yapıdan Dile: Yeni Kuramlar, Yeni Kavramlar”, alt başlığı ile dilsel / yapısal çözümlemeler“Cinsiyetli Bedenden Bedenin Yeni Tanımlarına: Performatif Beden”alt başlığı ile incelenmiştir. İkinci bölümde“Kadın İmgesine Bilim ve Teknolojinin Etkileri: Siborg Beden ve Siberfeminist Sanat”üst başlığı kapsamında bedenin, ileri teknoloji ve bilim ile birlikte insan / hayvan / makine / yapay / doğal / fiziksel olan ve olmayan arasındaki sınırların belirsizleşmesi sonucu oluşan insan sonrası konumu değerlendirilmiştir. Yeni bedenin kurgulanması;“İleri Teknoloji ve Bilimin Yeni Beden İnşası: Siborg”,“Biyopolitikaya Feminist Eleşirel Tutum ve Siborg Arayüzleri OncoMouse, Mütevazi Tanık ile Yoldaşları”,“Teknolojinin Yeni Beden İnşasına Etkileri”,“Enformatik Tahakküm Sistemi ve Entegre Devre'deki Kadınlar”,“Çoklu Medya Teknolojisinin, Yeni Beden İnşasına ve Sanata Yansımaları, Siberbeden / Siberfeminizm”alt başlıkları ile incelenmiştir. Bu bağlamda siborgfeminizm ve siberfeminizm çerçevesinde siborg beden, sibernetik beden ve siberpunk beden değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, kadın konumunun teknoloji ve feminizm kapsamında araştırılarak sanat alanına dahil edilmesi amaçlanmaktadır. İşlerin çerçevesini, kadınların özel ve kamusal alanda konumları tanık olduğum durumlara ilişkin olarak oluşan sorular / cevaplar oluşturmuştur. Kadın imgesi üzerinden, kadın bedeninin görünür / görünmezliği“Konum Belirleme I-Mağara Ev / Positioning I-Cave House”, adlı yerleştirme ve video,“Konum Belirleme II-Neon Şehir / Positioning II-Neon City”, video ile değerlendirilmiştir. Kadın bedeninin meta ve tahakküm alanı olarak kodlanması kapsamında“Konum Belirleme-Meta Alanı-Bentderesi / Positioning- Meta Field- Bentderesi”yerleştirmesi,“Bana-İtaat Et / Obey-Me”ve“Kayıp Gönderge / Missing Sender”adlı seri işler üretilmiştir. Yeni beden bağlamında makine / beden / bilişim teknolojisi uyumu ile cinsiyete dair ayrıştırma kalıpların artık anlamını kaybettiği gözlenmektedir. Yeni beden“Beauty'nin Teknolojik Sindirimi / Beauty's Technological Digestion”,“Beauty'nin Arkadaşı ve Teknolojik Sindirimi / Beauty's Friend and Technological Digestion”adlı robotlar ve“Siri'nin Siber Uzam Diyalogları / Siri's Cyber Space Dialogues”adlı yapay zeka ile yapılan çalışmalarla desteklenmiştir. Anahtar Sözcükler Kadın İmgesi, Sanat, Beden, Teknolojik Beden, Siborg, Siberfeminizm
Özet (Çeviri)
The report titled,“Effects of Science and Technology on Woman Image: Cyborgfeminist Art and Cyberfeminist Art”embraces the phenomenon of body on the basis of woman image. Investigation of the phenomenon of body in relation with art within the context of feminism and technology constitutes the frame of the study. The phenomenon of body is investigated by reviewing literature on time zones comprising the past and the present based on its theoretical and artistic reflections. The first part embraces woman image and body, feminist women's movements and acquisitions in the historical process, problematic of body, causality of masculine domination and performative body dimension under the main title,“An Approach to Woman Image on the Basis of Feminist Criticism”. This part also examines the social construction of body, its evolution to individual construction, as well as the effect and contribution of modernism and postmodernism to all these formations. Within the feminist framework; while the effect of institutions is examined under the subtitle,“From Social Structure to Language: New Theories, New Concepts”, the lingual / structural analyses are examined under the subtitle,“From Sexual Body to NewnDefinitions of Body: Performative Body”. The second part evaluates the posthuman position that is formed as a result of the uncertainty of boundaries between the body, advanced technology and science, as well as human / animal / machine / artificial / natural / physical and non-physical under the main title,“Effects of Science and Technology on Woman Image: Cyborg Body and Cyberfeminist Art”. Construction of new body is examined under the subtitles;“Construction of New Body by Advanced Technology and Science: Cyborg”,“A Feminist Critical Attitude towards Biopolitics and Cyborg Interfaces OncoMouse,Modest Witness and Fellows”,“Effects of Technology on the Construction of New Body”,“Informatic Domination System and Women in the Integrated Cycle”,“Reflections of Multiple Media Technology on the Construction of New Body and Art, Cyberbody / Cyberfeminism”. In this context; cyborg body, cybernetic body and cyberpunk body are evaluated within the scope of cyborgfeminism and cyberfeminism. The third part aims to investigate women's position within the context of technology and feminism and involve it in the field of art. The frame of the work consists of questions / answers regarding women's positions in the private and public areas. Visibility / invisibility of woman's body is evaluated on the basis of woman image via videos;“Positioning I-Cave House”and“Positioning II-Neon City”. In order to code woman's body as a meta and domination area, the serial work;“Positioning- Meta Field- Bentderesi”,“Obey-Me”and“Missing Sender”are produced. It is observed that the adaptation between machine / body / information technology and decomposition patterns regarding gender are no more meaningful within the context of new body. The new body is supported by studies that are conducted with robots named“Beauty's Technological Digestion”,“Beauty's Friend and Technological Digestion”and artificial intelligence named“Siri's Cyber Space Dialogues”. Keywords Woman Image, Art, Body, Technological Body, Cyborg, Cyberfeminism